Pytania do rekrutera na rozmowie kwalifikacyjnej – TOP 5 najważniejszych

Jakie pytania do rekrutera zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Dobrze widziane będą każde pokazujące inicjatywę i zainteresowanie firmą.

Pytania do rekrutera na rozmowie kwalifikacyjnej - TOP 5 najważniejszych

Rozmowa o pracę nie powinna być wyłącznie przesłuchaniem kandydata! Tutaj istotny jest rzeczowy dialog i przemyślane pytania do rekrutera. Tym bardziej że pracodawcy ogromnie cenią sobie inicjatywę u kandydatów i traktują zadawanie pytań jako przejaw profesjonalizmu i zaangażowania.

W naszym poradniku wskazujemy najważniejsze pytania do rekrutera, jakie warto zadać, sugerujemy dalsze kierunki rozmowy i podpowiadamy sposoby zdobycia istotnych informacji o firmie jeszcze w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

O co pytać na rozmowie o pracę? TOP 5 najważniejszych tematów

5. Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku, na które aplikuję?

Kandydaci zastanawiający się nad tym, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej, powinni wziąć pod uwagę, że właśnie powyższe pytanie ma uniwersalny charakter i powinno się pojawić podczas właściwie każdej rozmowy o pracę. Poruszając takie sprawy, kandydat pokazuje bowiem w sposób jednoznaczny i przekonujący swoją inicjatywę i zainteresowania.

Jednym z popularnych błędów jest także pominięcie tego pytania i przechodzenie od razu do negocjacji wynagrodzenia. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, to rekruterom trudno będzie traktować poważnie kandydata, który sprawia wrażenie, że interesują go tylko pieniądze, a niespecjalnie zainteresowany jest konkretnym sposobem wykonywania pracy, o którą się ubiega.

Pytanie o zakres obowiązków powinno skutkować pokaźną porcją wiedzy na temat oczekiwań od kandydata. Rekruter może więc powiedzieć o pracy wyłącznie w biurze i w dni powszednie oraz niechęci pracodawcy do wykonywania obowiązków zdalnie. Czasem poinformuje jednak o konieczności regularnych wyjazdów służbowych i dyżurów weekendowych. W przypadku małych firm może się okazać, że kandydat na konkretne stanowisko powinien praktycznie wykonywać także obowiązki innych osób.

Co zrobić, jeśli na tym etapie rozmowy kwalifikacyjnej nawał obowiązków i oczekiwań pracodawcy wydaje się zbyt wysoki? Doradcy personalni sugerują, że nie warto się zniechęcać i rezygnować z pracy, tym bardziej że ujawnienie takiego wymagającego systemu pracy może być argumentem w trakcie ustalenia wynagrodzenia.

Pytania do rekrutera o zakres obowiązków

4. Kto poprzednio pracował na tym stanowisku? Dlaczego poszukujecie kandydata na to miejsce?

Rozmowa kwalifikacyjna może zawierać także trudne pytania do rekrutera. Poruszenie tematu osoby, która wcześniej zajmowała stanowisko, na które aplikuje kandydat, na pewno należy do tematów trudnych, warto więc brać pod uwagę fakt, że być może wspomniane pytanie nie doczeka się odpowiedzi.

W przeciwnym wypadku kandydat może otrzymać cenną wiedzę na temat polityki kadrowej firmy, w której prawdopodobnie będzie pracował.

I tak – jeśli powodem rekrutacji na dane stanowisko jest awans, to może być to sygnał o obiecującej polityce kadrowej firmy, gdzie stosunkowo łatwo awansować. Z kolei odpowiedź o zwolnieniu wspomnianej osoby może być raczej złą wiadomością do kandydata, bo można ją traktować jako ewentualną możliwość zwolnienia dyscyplinarnego za niedopatrzenie obowiązków – nowa osoba dostanie wtedy trudne zadanie „posprzątania bałaganu”.

Co w przypadku odejścia z pracy osoby, która wcześniej pracowała na danym stanowisku?

Jeśli rekruter nie poinformuje o powodach tego odejścia, to trudno będzie jednoznacznie ocenić wspomnianą sytuację. Powodem odejścia mogą być przecież sprawy niezwiązane z firmą (przeprowadzka, znalezienie innej pracy, emigracja), ale także wyjątkowe złe warunki panujące w firmie.

3. Jaka jest ścieżka kariery w firmie?

Wspomniane pytanie do rekrutera to wyjątkowo skuteczny sposób, żeby pokazać siebie jako osobę ambitną i szczegółowo planującą swoją karierę zawodową. To także punkt zaczepienia, żeby pokazać swoje osobiste plany zawodowe (najbezpieczniej będzie je jednak opisać w ogólny sposób) i spróbować je dopasować do planów potencjalnego przyszłego pracodawcy.

Podczas tego fragmentu rozmowy kwalifikacyjnej mogą się też pojawić pytania o sposoby dostania awansu i długoterminowe plany rozwoju firmy. Jeśli wszystko się dobrze uda, to rekruter powinien zostać z wrażeniem, że kandydat jest zainteresowany długoterminowym rozwojem w nowej organizacji i myśli w kategoriach kilku albo kilkunastu lat pracy.

Pytania do rekrutera o ścieżkę kariery

2. Ile osób pracuje w dziale, do którego aplikuje?

To pytanie do rekrutera powinno ułatwić decyzję o podjęciu zatrudnienia, bo dobra praca to także taka, gdzie stosunkowo łatwo można się dogadać ze współpracownikami. Rekruter powinien więc opowiedzieć o liczbie osób w dziale, może też wspomnieć o podziale obowiązków i średnim wieku potencjalnych współpracowników kandydata.

Być może dowiesz się szczegółowo o tym, czym konkretnie zajmują się wybrane osoby. Już na tym etapie możesz wstępnie przewidzieć, czy uda Ci się dopasować do zespołu, co będzie miało ogromny wpływ na Twoje przyszłe samopoczucie.

1. Czy mogę dostarczyć Państwu jakieś dodatkowe informacje, które pozwolą szybciej podjąć decyzję w sprawie rekrutacji?

Celem tego pytania do rekrutera jest podkreślenie swojego zaangażowania w proces rekrutacji i w wielu sytuacjach może ono zdecydowanie zwiększyć szansę na zdobycie zatrudnienia. Dodatkowym celem powyższej kwestii jest bowiem jednoznaczne pokazanie, że kandydat jest gotowy do podjęcia dodatkowego wysiłku, żeby zdobyć wymarzoną posadę.

O jaki wysiłek może chodzić w tym przypadku? Dodatkowe informacje dla rekrutera to na przykład case studies realizowanych przez kandydata projektów lub referencje od poprzednich pracodawców. W ramach rozmowy kwalifikacyjnej kandydat może także zaproponować pokazanie swoich umiejętności i doświadczenia w sposób praktyczny, czyli stworzenie krótkiej analizy lub prezentacji dla potencjalnego pracodawcy.

Pytania do rekrutera – sprawy dodatkowe

Jakie jeszcze pytania można zadać?

Pytanie o najważniejsze zadanie/wyzwanie, z którym mierzy się zespół, do którego aplikujesz lub o długoterminowe cele firmy

Pytania na rekrutacji mogą mieć też charakter ogólny i dotyczyć potencjalnego pracodawcy. Odpowiedź na powyższe pytanie powinna pokazać Cię jako osobę konkretną, zaangażowaną i skupioną na realizowaniu celów.

Rekruter może także docenić fakt, że interesujesz się całą firmą, a nie wyłącznie swoimi obowiązkami. Poruszenie tego tematu podczas rozmowy kwalifikacyjnej może być punktem wyjścia do pochwalenia się swoimi dodatkowymi umiejętnościami (jeśli będą one potrzebne do zrealizowania zadania działu), pokaże Ci też elementy, które będą najbardziej istotne w Twojej dalszej pracy.

Pytania do rekrutera o cele firmy

Pytanie o sposoby rozliczania z zadań

Już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej może pojawić się pytanie do rekrutera na temat sposobów rozliczaniach z zadań. Warto więc ustalić, kto i w jaki sposób będzie rozliczał efekty pracy i czy będą stosowane wskaźniki ilościowe czy też jakościowe?

Także na tym etapie może pojawić się pytanie, czy duże przekroczenie wskaźników na plus oznaczać będzie niejako automatyczne otrzymanie premii, czy też jej przydzielenie jest indywidualną decyzją przełożonego.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto jednak poprzestać na ogólnym ustaleniu sposobów rozliczania z zadań, bardziej szczegółowe informacje powinny zostać udzielone na kolejnym etapie rekrutacji.

Pytanie o kolejne etapy rekrutacji i datę jej zakończenia

W dobrym tonie jest poinformowanie kandydata o kolejnych etapach procesu rekrutacji. Jeśli takie sprawy nie zostały poruszone, to powinny się pojawić w ramach pytań do rekrutera. Istotne będzie więc, czy przewidziane są kolejne rozmowy kwalifikacyjne (na przykład z inną osobą z firmy), ewentualne testy kompetencji lub inne zadania praktyczne. We własnym interesie kandydata jest też ustalenie daty zakończenia rekrutacji.

Jeśli chodzi o przebieg rekrutacji, każda może wyglądać inaczej i trudno tu wskazać uniwersalne recepty. Właśnie dlatego pytania do rekrutera należy dobrać indywidualnie – ich treść musi więc nawiązywać do konkretnego stanowiska pracy oraz charakteru firmy. Zadanie odpowiednich pytań na pewno zwiększy szansę na zatrudnienie, aktywna rola podczas rozmowy kwalifikacyjnej pozwoli także na upewnienie się, czy nowe miejsce pracy nie będzie rozczarowujące.

Źródło: https://hintigo.pl/artykul/pytania-do-rekrutera/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *