Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej w dobie rekrutacji zdalnych?

Organizacje, które prowadzą dziś rekrutacje w większości wykorzystują do tego narzędzia online. Samo spotkanie z rekruterem przyjmuje zatem formę wideorozmowy. O czym warto pamiętać przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej online?

zadbaj o komfortową przestrzeń

Wybierz miejsce, w którym czujesz się dobrze. Pamiętaj jednak o tym, aby tło było neutralne. Rekruter podczas pierwszego kontaktu nie musi wiedzieć, jakiego typu muzyki słuchasz. Możesz natomiast zdobyć dodatkowe punkty, jeśli w tle widoczne będą certyfikaty
za ukończone kursy (zwłaszcza jeśli związane są ze stanowiskiem, na które aplikujesz)
lub biblioteczka z książkami. Zwróć również uwagę na miejsce, w którym siedzisz. Wybierz wygodne krzesło lub fotel obrotowy. Zadbaj o dobre oświetlenie i ciszę w pomieszczeniu. Pamiętaj także o odpowiednim ubiorze. Fakt, że rozmowa odbywa się w domu nie zmienia charakteru spotkania.

przygotuj sprzęt 

Przed planowaną rozmową upewnij, że wiesz jak dołączyć do wideorozmowy. Warto  wcześniej przetestować narzędzie, co pozwoli uniknąć niespodzianek. Sprawdź, czy masz działający mikrofon, kamerę, a także sprawne łącze internetowe. Dodatkowo, jeśli nie zrobi tego rekruter, to na początku spotkania warto zapytać, czy dobrze Cię widać i słychać. Gdyby jednak podczas rozmowy wystąpiły jakieś komplikacje, np. dźwięk stałby się niewyraźny lub obraz niewidoczny, nie bój się o tym powiedzieć. 

przygotuj się pod względem merytorycznym 

Przestrzeń i sprzęt są ważne, jednak kluczowym aspektem każdej rozmowy kwalifikacyjnej jest Twoja wiedza i doświadczenie. Zgłęb swoją wiedzę na temat organizacji, do której aplikujesz. To być może brzmi banalnie, ale rekruter będzie mile zaskoczony, jeśli do rozmowy wpleciesz jakąś ciekawostkę znalezioną na blogu czy stronie internetowej firmy. Zastanów się, co skłoniło Cię do poszukiwania nowych wyzwań zawodowych i jak stanowisko, na które aplikujesz wpłynie na Twój dalszy rozwój. Bądź przygotowany na pytania o Twój największy sukces, wady i zalety, a także o to, dlaczego to Ty będziesz najlepszym kandydatem! Jeśli często podczas rozmowy rekrutacyjnej towarzyszy Ci stres
i zapominasz powiedzieć o pewnych aspektach, to możesz wspomagać się słowami kluczami, zagadnieniami, które będą widoczne tylko dla Ciebie.

Mamy nadzieję, że dzięki tym podpowiedziom łatwiej będzie Ci przygotować się do rozmowy online i zdobyć wymarzoną pracę!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *