Znienawidzone pytania na rozmowie o pracę. Jak na nie odpowiadać?

Niezależnie od tego, na jakie stanowisko i w jakiej branży aplikujemy, na rozmowie o pracę powtarzają się zazwyczaj te trzy pytania. Prawdopodobnie żaden kandydat nie darzy ich sympatią, ponieważ odpowiedzi są co najmniej kłopotliwe. A jakoś odpowiedzieć trzeba. Jak poradzić sobie w tak niewygodnej sytuacji? Podpowiadamy.

Choć tych kilka pytań z pozoru wydaje się banalnie proste, dla kandydatów stanowią największe wyzwanie. Mimo, że przecież każdy się ich spodziewa. A to właśnie odpowiednio skonstruowane odpowiedzi na nie mogą zaważyć na naszym “być albo nie być” w danej firmie. Dlatego też warto przed planowaną rozmową kwalifikacyjną przećwiczyć sobie następujące zagadnienia.


Proszę powiedzieć coś o sobie – to zazwyczaj pierwsze pytanie “na rozgrzewkę”. Choć banalne, może stać się prawdziwą pułapką. Jest bowiem bardzo obszerne, a przecież rekruter nie ma zamiaru pisać naszej biografii. Nie skupiaj się zatem za bardzo na szczegółach. One znajdują się już w CV. Najlepiej streścić najważniejsze elementy swojego doświadczenia zawodowego, a także opowiedzieć o swoich umiejętnościach i zainteresowaniach. Na tym etapie masz szansę zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Jakie są twoje mocne strony? Czyli – pochwal się, ale nie przechwalaj. Tę odpowiedź należy dokładnie przemyśleć i odpowiednio wyważyć. Swoje dobre cechy najlepiej podeprzeć przykładami, w których się ujawniły. Takie konkrety wzbudzają większe zaufanie. Możesz wcześniej poprosić o informację zwrotną osoby, z którymi zdarzyło ci się współpracować. Taka inicjatywa będzie w oczach rekrutera dodatkowym plusem.

Gdzie widzisz się za 5 lat? Niech ci się nie wydaje, że rekruter chce usłyszeć o zostaniu milionerem, czy leżeniu brzuchem do góry na plaży. Większość firm liczy na to, że przeszkolony pracownik zostanie na dłużej. Dlatego twój pomysł na siebie powinien być spójny z tym, co oferuje pracodawca. Tak, by obie strony były zadowolone. Możesz opowiedzieć o swoich planach rozwoju, dzięki czemu zaczniesz ze sprecyzowaną ścieżką kariery. A jeśli będą one sprzeczne z planami danej firmy? Będziesz mógł ze spokojnym sercem przejść do kolejnej rekrutacji.

Więcej przydatnych wskazówek znajdziesz na stronie https://jedenelement.pl/rozmowa-kwalifikacyjna-pytania-i-odpowiedzi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *