Szkodliwe nawyki, które hamują rozwój Twojej kariery

To normalne, że mamy najróżniejsze nawyki i trudno jest nam z nimi zerwać. Niektóre z nich powinny jednak  jak najszybciej przejść do historii, bo mają bardzo negatywny wpływ na nasze życie – w tym zawodowe. Pracując z pewnością ulegasz nawykom, czując się z nimi nieco pewniej. Niekoniecznie jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że to między innymi przez nie stoisz w miejscu i nie możesz piąć się po szczeblach kariery. Przykłady takich nawyków wymieniamy w naszym artykule.

Odkładanie wszystkiego na później

W psychologii określa się to mianem prokrastynacji. Jeśli ze wszystkim się ociągasz, nie umiesz pracować w sposób systematyczny, to nic dziwnego, że ciągle masz zaległości i musisz być ponaglany przez przełożonych. Dla nich jest to prosty sygnał: nie jesteś pracownikiem, któremu można dać dużo swobody i polegać na jego zaangażowaniu. Ktoś, kto wymaga stałego nadzoru, nigdy nie zajmie bardziej eksponowanego stanowiska, ponieważ nie będzie w stanie poprawnie zarządzać zespołem czy poważnymi projektami.

Spóźnialstwo

Ten nawyk jest wyjątkowo irytujący z punktu widzenia pracodawcy. Jeśli notorycznie się spóźniasz, ale nadal nie zostałeś zwolniony, to najwyraźniej firma ma problem ze znalezieniem kogokolwiek na Twoje miejsce – i tylko to Cię ratuje. Koniecznie zawalcz z tym nawykiem, bo punktualność jest cechą ludzi odpowiedzialnych, a więc nadających się do wykonywania poważniejszych, lepiej wynagradzanych zadań.

Chowanie się za plecami innych

Jeśli nie umiesz wziąć na siebie większej odpowiedzialności, to nigdy nie zostanie Ci zaproponowane ważne stanowisko, na którym mógłbyś się rozwijać zawodowo. Wygodnie jest zrzucać wszystko na innych i pełnić rolę tylko małego trybiku w machinie. Problem w tym, że takie podejście jeszcze nikomu nie umożliwiło zrobienia kroku do przodu.

Unikanie konfrontacji

Nie chodzi o to, aby wywoływać konflikty. Jeśli jednak dajesz się zakrzyczeć, pozwalasz innym narzucać Ci swoje zdanie, pokornie opuszczasz głowę, gdy ktoś Cię niesłusznie krytykuje, to nie będziesz w stanie zbudować mocnej pozycji w firmie. W konsekwencji zawsze będziesz zajmować mało eksponowane stanowiska, ponieważ Twoje cechy charakterologiczne nie są pożądane przy zarządzaniu zespołem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *