CV i list motywacyjny – czym się różnią?

Warto wiedzieć o tym, że CV oraz list motywacyjny muszą się wzajemnie uzupełniać. To pozwoli na stworzenie atrakcyjnego wizerunku danego kandydata. Dlatego powtarzalność informacji w tym przypadku nie będzie dobrym rozwiązaniem. Ubiegając się o stanowisko programisty C należy zwrócić uwagę na różnice leżące między tymi dwoma dokumentami.

dokumenty aplikacyjne

Przede wszystkim życiorys zawsze ma charakter obiektywny. Potencjalny pracodawca dzięki niemu ma dowiedzieć się jakie posiadamy umiejętności, kim jesteśmy oraz zapoznać się z naszymi sukcesami. Inaczej sprawa się ma z listem motywacyjnym, bowiem w tym dokumencie chcemy bardzo wyraźnie nakreślić swoją własną sylwetkę. Koncentrujemy się nie tylko na zawodowej przeszłości, ale również na naszych przyszłych planach. Istotny jest na przykład kierunek rozwoju, który chcemy podjąć.

Życiorys oczywiście powinien być atrakcyjny. Rekruter po zapoznaniu się z nim musi się nim zainteresować na tyle, aby sięgnąć do lektury listu motywacyjnego. Jeszcze więcej szczegółów o sobie zazwyczaj mówi się już na samej rozmowie kwalifikacyjnej.

Ważne jest to, aby informacje zawarte w CV nie powielały się w liście motywacyjnym. Musimy je rozwinąć, ale bynajmniej nie powielać. W tym dokumencie warto uwzględnić swoje cele i za każdym razem aktualizować, gdy składamy aplikację do innego przedsiębiorstwa. Okazuje się, że pracodawcy zwracają uwagę również na formę tych dokumentów. Muszą one ze sobą współgrać nie tylko pod względem treści, ale również wyglądu.

Jednakże trzeba pamiętać, że życiorys tworzymy stosując równoważniki zdań, natomiast list motywacyjny to dłuższy tekst ze wstępem, rozwinięciem i zakończeniem, to bardzo istotne kwestie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *