CV a list motywacyjny – różnice

В чем разница между резюме и сопроводительным письмом?

Curriculum Vitae oraz list motywacyjny to niewątpliwie dwa podstawowe dokumenty otwierające nam drogę do przyszłej kariery zawodowej. Dlatego tak ważne jest, aby były sporządzone starannie, rzetelnie i z największą dbałością o szczegóły. Jakie jednak informacje powinniśmy umieścić w CV, a jakie w liście motywacyjnym? I dlaczego są to informacje zupełnie różne?

Wersja oficjalna – Curriculum Vitae

Curriculum Vitae to oficjalna wersja życiorysu zawodowego. Znajdują się tutaj wszystkie dane osobowe kandydata, informacje o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, odbytych kursach, umiejętnościach i zainteresowaniach. To właśnie CV stanowi pierwszą informację na nasz temat, z jaką spotyka się potencjalny pracodawca. Dopiero na jego podstawie sięgnie ewentualnie po list motywacyjny czy zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną. Każde CV powinno być zatem skrupulatnie przygotowane, przejrzyste i czytelne. Popularny serwis internetowy pracuj.pl udostępnia odbiorcom całą masę gotowych formatek, które wystarczy uzupełnić swoimi danymi.

Что должно быть в резюме?

Jakie kolejno informacje powinny znajdować się w CV?

  1. Dane osobowe: imię, nazwisko i adres korespondencyjny kandydata. Dodatkowo warto umieścić tutaj również adres e-mail oraz numer telefonu, które ułatwią rekrutrowi kontakt z kandydatem. Obecnie przyjmuje się, iż w tym miejscu powinno znajdować się również zdjęcie kandydata.
  2. Wykształcenie: ukończone uczelnie wyższe i policealne. Wykształcenie średnie wpisujemy tylko wtedy, jeżeli stanowi ono ostatni, najwyższy stopień wykształcenia kandydata lub nawiązuje profilem do oferty pracy.
  3. Doświadczenie zawodowe: wszystkie poprzednie miejsca zatrudnienia kandydata. Warto jednak pominąć stanowiska, które nie mają wpływu na ocenę naszego profilu zawodowego, np. kandydując na stanowisko managera w dużej korporacji, nie ma sensu wpisywać pierwszej, dwumiesięcznej pracy w supermarkecie.
  4. Kursy, szkolenia oraz dodatkowe umiejętności. Jeżeli kandydat posiada jakąś dodatkową wiedzę, niezbędną lub pożądaną na danym stanowisku warto pochwalić się nią już na etapie tworzenia CV.
  5. Zainteresowania: hobby kandydata niezwiązane z pracą lub do niej nawiązujące.
Jak napisać list motywacyjny?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *