List motywacyjny – czym jest i co różni go od CV?

Pracodawcy coraz rzadziej wymagają od kandydatów dołączania do aplikacji listów motywacyjnych. Ich niechęć wynika stąd, że niewielu kandydatów potrafi napisać je poprawnie. Dobrze przygotowany list motywacyjny może okazać się czynnikiem, dzięki któremu uzyskamy przewagę nad konkurencją. Czym jednak jest list motywacyjny i co różni go od CV?

List motywacyjny jest niczym innym, jak dokumentem, w którym wyjaśniasz swoją motywację do podjęcia pracy na danym stanowisku. Dokument ten ma zaprezentować Twoje najlepsze strony – niezbędne do wykonywania danej profesji – oraz pokazać pracodawcy, dlaczego to właśnie Ty jesteś osobą, która powinna dostać angaż. Unikaj jednak aroganckich zwrotów, w stylu „jestem najlepszym kandydatem” – niech rekruter sam to stwierdzi na podstawie Twoich dokonań i kompetencji. W liście nie powinno zatem zabraknąć informacji na temat dotychczasowego doświadczenia, które okaże się przydatne na tym stanowisku. Z listu motywacyjnego powinno wynikać, że nie tylko wiesz czym zajmuje się firma, ale znasz również zadania wykonywane na stanowisku, na które aplikujesz (trudno o udaną rekrutację kandydata, który nie wie czym ma się zajmować). Wielu kandydatów postrzega list motywacyjny jako zbędny dodatek do CV. Tym samym pisząc go, robią to na podstawie gotowych szablonów, dostępnych w Internecie, albo – co gorsza – w ogóle nie załączają go do swojej aplikacji. To bardzo poważny błąd. Dobrze napisany list motywacyjny, dostosowany do oferty pracy może okazać się czynnikiem, który zadecyduje o tym, czy zostaniemy zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, czy też nie. Podczas gdy w CV zawieramy sztywne informacje związane z m.in. dotychczasowym przebiegiem kariery, w liście motywacyjnym możemy przedstawić swoje ambicje, plany na przyszłość itp.

List motywacyjny a CV

Listu motywacyjnego nie należy jednak traktować jako rozszerzenia CV. Niestety bardzo wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Kopiowanie informacji z CV do listu motywacyjnego sprawia, że w istocie rekruter otrzymuje dwa, niemal identyczne dokumenty. Nie oznacza to jednak, że nie mają one ze sobą punktów wspólnych. Tym, co powinno je łączyć jest aspekt wizualny oraz ich dostosowanie do stanowiska, o które się ubiegasz – na tym właściwie podobieństwa się kończą. W liście motywacyjnym nie należy dublować treści już zawartych w CV. Jeśli przez kilka lat pracowałeś jako handlowiec, a budżet przez Ciebie realizowany był zawsze większy od zakładanego, napisz o tym! W ten sposób przedstawisz korzyści, jakie odniesie firma zatrudniając właśnie Ciebie. Byłeś menedżerem restauracji, która za sprawą podejmowanych przez Ciebie działań, zwiększyła swoje utargi? Napisz, jakie działania pozwoliły Ci to osiągnąć. Nie zapomnij nadmienić, jak bardzo zmieniły się dochody prowadzonego przez Ciebie lokalu. Pokaż zatem swoje największe sukcesy i dokonania, które potwierdzą Twoje kompetencje, niezbędna do wykonywania tej pracy. 

List motywacyjny bez doświadczenia

Wiele firm nie wymaga załączenia listów motywacyjnych do aplikacji. Nie oznacza to, że uważają je za nieprzydatne. Wręcz przeciwnie – jeśli CV przykuje uwagę rekrutera, to list motywacyjny może okazać się czynnikiem, który pozwoli Ci zdobyć przewagę nad konkurencją. Niechęć pracodawców do tego dokumentu spowodowana jest tym, że niewielu kandydatów potrafi poprawnie napisać list motywacyjny. Co jednak zrobić, jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową i nie posiadasz doświadczenia? W tym wypadku również warto napisać list motywacyjny. Skup się jednak na umiejętnościach, które posiadasz i są potrzebne w zawodzie, o który się ubiegasz. Podkreśl zaangażowanie i chęć rozwoju osobistego. Jeśli w okresie studiów byłeś wolontariuszem, należałeś do koła naukowego – wspomnij o tym! Nie zapomnij też nadmienić, dlaczego inni świetnie wspominają pracę z Tobą. Pracodawca może wywnioskować, że jesteś osobą ambitną, której mimo braku doświadczenia warto dać szansę. Czasami lepiej zatrudnić świeżo upieczonego absolwenta, z głową pełną pomysłów i zapałem do pracy, niż osobę z wieloletnim doświadczeniem, za to bez chęci do poszerzania swoich kompetencji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *