Jak napisać list motywacyjny?

Klasyczny list motywacyjny to sposób na to, aby przekonać przyszłego pracodawcę, że to nas warto zatrudnić
Klasyczny list motywacyjny to sposób na to, aby przekonać przyszłego pracodawcę, że to nas warto zatrudnić

Przyszły pracodawca wymaga załączenia do dokumentów listu motywacyjnego? A może ma on być napisany po angielsku? Nie wiesz, jak się za to zabrać i co napisać? Podpowiadamy, jak napisać dobry list motywacyjny.

Klasyczny list motywacyjny to sposób na to, aby przekonać przyszłego pracodawcę, że to nas warto zatrudnić. Trzeba jednak wiedzieć, jak zrobić to dobrze, aby ktoś pochylił się nad naszym listem i poświecił mu swój czas, co może zaowocować zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Jednak jak zainteresować swoim listem? Grunt to dobrze zacząć. Nie chodzi o to, aby od samego początku się przechwalać. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach.

Spersonalizuj list motywacyjny

Najgorsze co można zrobić, to napisać jeden list i nie zmieniając danych ani początkowych słów wysłać go do kilku firm. To dyskwalifikuje nas w walce o stanowisko bez względu na nasze kompetencje. Zaadresuj list do konkretnej firmy, a najlepiej jeszcze konkretnej osoby. Nie musi być ona wymieniona z nazwiska, wystarczy jeśli wskażesz stanowisko, np. kierownik działu HR.

Wskaż dokładnie, o jakie stanowisko chodzi

Musisz mieć świadomość, że przez biuro dużej firmy mogą się przewijać nawet setki aplikacji dziennie. Nikt nie będzie się zastanawiał, co autor miał na myśli. Aby twój list motywacyjny nie zginął wśród innych, wskaż jasno na jakie stanowisko aplikujesz. Zrób to tak, aby wystarczył tylko rzut oka na wydruk twojego listu, aby dotrzeć do tej informacji. Wstępna selekcja właśnie tyle trwa.

Wskaż źródło ogłoszenia

Wbrew pozorom to ważne. Bardzo dobrze świadczy to o autorze listu i jego skrupulatności. Podanie dokładnego źródła, miejsca w którym znaleźliśmy ogłoszenie, pomaga także firmie w przyszłych działaniach i wskazuje, które kanały informacji są najbardziej skuteczne.

Opisz, dlaczego ta firma, a nie inna

Nawet jeśli składasz kilka aplikacji na raz, w każdym kolejnym liście motywacyjnym opisz, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie. Powołaj się choćby na informacje ze strony internetowej. Pomogą także opinie pracowników. Jeśli zależy Ci na pracy w tej firmie, ponieważ jest dużym graczem na rynku – nie krępuj się i napisz to. Daj do zrozumienia, że

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *