ROZMOWA KWALIFIKACYJNA

Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z ostatnich, a zarazem najważniejszym etapem rekrutacji, dlatego tak ważne jest, by dobrze się do niej dobrze przygotować. Jeśli masz doświadczenie w pracy za granicą, zastanów się, jak możesz je wykorzystać w przyszłej pracy i powiedz o tym.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej:

  • Zbierz jak najwięcej informacji o firmie.
  • Zadbaj o swój wygląd zewnętrzny.
  • Zrób notatki dotyczące twojego doświadczenia zawodowego i zainteresowań.
  • Pomyśl o swoich mocnych i słabych stronach.

Zanim wybierzesz się na rozmowę, zbierz jak najwięcej informacji o firmie, w której chcesz zdobyć zatrudnienie. Może któryś z twoich znajomych już tam pracuje? Zobacz też, co na temat przedsiębiorstwa pojawia się na forach internetowych i jak wygląda oficjalna strona internetowa firmy.

Pomyśl o tym, w co się ubierzesz, wygląd kandydata jest bowiem jednym z elementów, na które przyszły pracodawca zwraca uwagę, zwłaszcza przy pierwszym spotkaniu. Twój strój powinien być biznesowy, w stonowanej kolorystyce, skromny i schludny. Nie musi być jednak zbyt oficjalny. Pamiętaj, liczy się pierwsze wrażenie.

Ważne, byś listownie lub telefonicznie potwierdził miejsce, dzień i godzinę spotkania. Rozmowa kwalifikacyjna trwa od 30 do 45 minut, więc nie planuj swojego dnia zbyt intensywnie, by w pośpiechu nie zerkać na zegarek, gdy spotkanie się przedłuży.

W dalszej kolejności usystematyzuj ważne informacje na swój temat, zarówno te dotyczące życia zawodowego, jak i zainteresowań lub innej aktywności, np. w organizacjach pozarządowych lub wolontariatu. Zrób notatki. Jeśli pracujesz lub pracowałeś za granicą, nie zapomnij wyeksponować doświadczeń, także życiowych, jakie tam zdobyłeś. Może to mieć wpływ na twoje potencjalne zatrudnienie.

Bądź na czas i pamiętaj, że istotne jest przywitanie. Nie można zapomnieć powiedzieć „Dzień dobry”, rękę należy podać zdecydowanym ruchem i być uprzejmym.

Jak zachowywać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

  • Przywitaj się, powiedz „Dzień dobry”, uściśnij dłoń.
  • Bądź naturalny.
  • Bądź pewny siebie.
  • Bądź dobrze przygotowany.
  • Przyjmij aktywną postawę, zadawaj pytania.
  • Powiedz „Do widzenia”.

Ważne jest, byś zachowywał się naturalnie. Nie jest wskazana zbytnia gestykulacja, swobodny styl bycia, podpieranie się czy przerywanie wypowiedzi. Trzeba też bezwzględnie pamiętać o wyłączeniu telefonu komórkowego.

Mimo że wszystkie fakty na temat swojego życia zawodowego zawarłeś w życiorysie, pracodawca na pewno jeszcze raz będzie cię szczegółowo o nie pytać. Nie można go odsyłać do CV, tylko pewnie i płynnie odpowiadać. Gdy zostaniesz zapytany o swoje dotychczasowe doświadczenia, pamiętaj, by być szczerym, gdyż w łatwy sposób można zweryfikować fakty, zwłaszcza dotyczące zajmowanych stanowisk i zakresu obowiązków. Pamiętaj, by nie mówić źle o swoich byłych współpracownikach i byłych przełożonych, gdyż nie jest to dobrze oceniane.

Pracodawcy mogą także sprawdzać tzw. umiejętności miękkie, pytać o twoje mocne i słabe strony, sprawdzać motywację do pracy. Mogą stwarzać potencjalne sytuacje i pytać cię, jak byś się zachował, mogą też obserwować, jak współpracujesz w grupie, czy masz umiejętności przywódcze, logicznego myślenia, łatwość uczenia się. Wszystko zależy oczywiście od tego, o jakie stanowisko się ubiegasz, jaka jest specyfika branży i zakres obowiązków na danym stanowisku.

Rozmowa kwalifikacyjna to również szansa na zadawanie pytań potencjalnemu pracodawcy. Pytaj więc o wszystko, co nie jest dla ciebie jasne, m.in. o szanse rozwoju zawodowego, plany rozwoju firmy, a także dodatkowe korzyści, takie jak np. karnet basen czy dofinansowanie do zajęć fitness.

Na końcu rozmowy pracodawcy zazwyczaj pytają o twoje oczekiwania finansowe, więc przemyśl, za jaką kwotę zgodzisz się pracować, jak postąpisz, jeśli pracodawca zaproponuje ci niższe wynagrodzenie, czy mają dla ciebie znaczenie elastyczne godziny pracy, jaka będzie relacja zakresu twoich obowiązków do pensji. Zastanów się, poniżej jakiego pułapu wynagrodzenia nie chciałbyś zejść.

Na koniec zapytaj o dalszy przebieg rekrutacji, kiedy możesz się spodziewać kontaktu ze strony osób rekrutujących. Pożegnaj się, utrzymaj dobre wrażenie do samego końca.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *