Jak zostać pilotem

Szkoła dla pilotów samolotów pasażerskich

Ludzie marzyli o lataniu już kilka tysięcy lat temu. Wielu naukowców łamało sobie głowę, jak zaprojektować maszynę, która uniesie się w powietrze i pozwoli chociaż przez chwilę poczuć się, jak ptak. Obecnie latanie to dla nas chleb powszedni. Samolotami podróżujemy bardzo często. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę. Jeśli młoda osoba, zastanawia się, jak zostać pilotem, to musi wiedzieć, że już na maturze powinna zdawać następujące przedmioty: matematyka, fizyka oraz język obcy (najlepiej angielski) – wszystko na poziomie rozszerzonym. Kształcenie przyszłych pilotów odbywa się w dwóch placówkach: na Politechnice Rzeszowskiej praz w Państwowej Wyższej Szkole w Chełmie.

Kurs pilota samolotu

Dostać się do wyżej wymienionych szkół jest dość trudno. Ułatwieniem może być posiadanie licencji turystycznej (PPL), którą zdobywa się w aeroklubach. Niestety szkolenie i kurs z zakresu licencji PPL jest dość drogie. Ceny utrzymują się na poziomie 20 000 zł. Jednak kursy tego typu nie dają prawa do zarobkowego przewożenia ludzi. Do tego trzeba ukończyć odpowiednią placówkę lub zdobyć specjalną licencję pilota transportu liniowego.

Licencja pilota liniowego

Jeśli zatem chcemy zarabiać jako pilot, musimy zdobyć uprawnienia pilota zawodowego, czyli CPL. Drugim typem licencji jest licencja pilota transportu liniowego (ATPL).

Warto podkreślić, że uzyskanie licencji wiąże się z idealnym stanem zdrowia, dlatego na początku trzeba przejść specjalne badanie lekarskie. Kurs na licencję ATPL kończy się egzaminem, który składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. W prywatnych szkołach nauka może kosztować nawet 200 000 zł. Jest to też dość czasochłonne. Kurs z reguły trwa około trzech lat.

Ile zarabia pilot

Aby zostać pilotem trzeba sporo zainwestować. Wiąże się to także z nauką przedmiotów ścisłych. Ile zarabia pilot? Wynagrodzenie osób pracujących w tym zawodzie zależy głównie od renomy firmy oraz doświadczenia. Średnia pensja pilotów to około 8000 zł brutto miesięcznie. Niektórzy zarabiają ponad 13000 zł.

Pensje pilotów samolotów nie należą do najniższych, jednak jest to profesja obarczona pewnym ryzykiem. W związku z tym trzeba odznaczać się dużą odpornością na stres. Piloci nie mogą tracić głowy w kryzysowych sytuacjach. Dlatego przed rozpoczęciem pracy muszą przejść odpowiednie badania psychologiczne.

Źródło: https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/jak-zostac-pilotem_pr-3136.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *