Dress code w rekrutacji

2019-10-01

Dress code w rekrutacji

Dbałość o ubiór w różnych sytuacjach zawodowych nie tylko tworzy spójny wizerunek, ale także potwierdza kompetencje. W trakcie spotkania z potencjalnym pracodawcą wskazuje, czy warto obdarzyć nas zaufaniem. Zasady, które obowiązują w etykiecie ubioru biznesowego, sprawdzają się również podczas rozmów kwalifikacyjnych. Wybierając garderobę z myślą o takich sytuacjach, warto pamiętać o trzech ważnych regułach elegancji: skromności, dostosowaniu do sytuacji i klasyce (która lepiej zdaje egzamin niż awangarda). Dotyczy to zarówno ubiorów kobiet, jak i mężczyzn.

Wskazówki dla pań

W wyborze garderoby biznesowej wielu kobietom zdarza się popełniać błędy nieświadomie. Wynika to często z faktu, że panie, które ubiorowi poświęcają wiele uwagi, wpadają w pułapkę tzw. przestrojenia, przejawiającego się m.in. jaskrawością kolorów, krzykliwością wzorów i wyrazistym makijażem. Warto pamiętać, że im mniej uwagi przyciąga nasz strój, tym więcej wypowiadane przez nas słowa.

Aby zbudować wizerunek godnej zaufania profesjonalistki, należy sięgać po klasyczne w kroju i kolorystyce sukienki i zestawy (złożone z żakietu i spodni lub spódnicy). Nie obawiajmy się, że ubiór będzie zbyt skromny albo nudny – pamiętajmy, że takie zagrożenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie istnieje. Wróćmy do zestawów, które są mile widziane w biznesie. Choć do łask wróciły sukienki, to marynarka ze spódnicą lub spodniami kształtuje zdecydowanie mocniejszy wizerunek. Sukienki – nawet skromne i o wyjątkowo prostym kroju – budują aurę łagodności. Wiele więc zależy od tego, jaki obraz chcemy stworzyć.

Pewnych błędów trzeba się zdecydowanie wystrzegać. Należy do nich prezentowanie zbyt dużych fragmentów ciała – choćby jedynie spod tkaniny (koronkowej czy prześwitującej). Podczas rozmowy kwalifikacyjnej panie powinny unikać odzieży kusej i wyciętej, czyli głębokich dekoltów, odsłoniętych ramion i krótkich spódnic (które przy siadaniu robią się jeszcze krótsze). Nieprofesjonalne jest pokazywanie fragmentów bielizny bądź zakładanie takiej odzieży, która ją przypomina (np. bluzek z koronowymi wstawkami).

Ciekawa reguła dotyczy obuwia odsłaniającego palce: w biznesie za elegantsze uznawane są buty odkrywające piętę, a zakrywające palce (nigdy odwrotnie). Nie zmienia to jednak faktu, że najbardziej aprobowane są czółenka zabudowane, na niezbyt wysokim obcasie.

Profesjonalny wygląd nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale także w innych sytuacjach zawodowych, tworzą: bluzki z długimi rękawami i kołnierzykami, spódnice o długości do połowy kolana (lub odrobinę dłuższe), spodnie o fasonie cygaretek, klasyczne żakiety. Mile widziane są jednobarwne tkaniny oraz spokojne kolory: granat, popiel, grafit, czerń, beż oraz biel. Stonowaną bazę urozmaicić można bardziej wyrazistymi dodatkami (np. apaszką) w pastelach (m.in. w błękicie czy seledynie) lub w przyciągającej uwagę czerwieni (ta zdecydowana barwa sprawdza się w życiu zawodowym jedynie na małej powierzchni).

Profesjonalny wizerunek świetnie uzupełniają: skromna fryzura (upięta – przy długich włosach), stonowany makijaż, paznokcie pomalowane dyskretnym lakierem oraz delikatna biżuteria.

Wskazówki dla panów

Wydaje się, że panowie mają sprawę ułatwioną: wystarczy, że z myślą o rozmowie kwalifikacyjnej bądź innym spotkaniu zawodowym sięgną po garnitur albo po zestaw z marynarką. Nie ulega wątpliwości, że takie tradycyjne kompozycje nie tylko ubierają, ale także wzmacniają wizerunek i zapewniają godną prezentację. Jednak również panom zdarza się popełniać błędy. Jednym z częstszych jest sięganie po koszule z krótkimi rękawami. Pamiętajmy, że garnitury i marynarki wymagają koszul z długimi rękawami – nawet w upalne dni. To podstawowa zasada męskiej elegancji. Zwracajmy uwagę na to, aby mankiety koszuli wystawały ok. 0,5-1,0 cm spod rękawa marynarki. Bywa, że zbyt krótkie spodnie odsłaniają przy siedzeniu nagą skórę łydek: warto więc mieć na uwadze nie tylko długość nogawek, ale także długość skarpet. Zatrzymajmy się przy tych ostatnich. Choć modne stały się skarpety w kolorowe wzory, to pamiętajmy, że zakładanie ich na rozmowę kwalifikacyjną może wywołać niepotrzebne zainteresowanie potencjalnego pracodawcy. Jeżeli więc nie chcemy odwracać uwagi od naszych kompetencji, wybierzmy skarpety ciemne i jednobarwne. Bywa, że krawaty, wiązane w nieumiejętny sposób, mają nieodpowiednią długość. Pamiętajmy, że wierzchnia część tego elementu męskiej garderoby powinna kończyć się na wysokości paska. Warto również zwrócić uwagę na wzór krawata. Biznesowa powaga wymaga deseni tradycyjnych i stonowanych (jednobarwnych, w paski), nie akceptując motywów infantylnych czy humorystycznych.

Ważnym elementem wizerunku jest bez wątpienia obuwie. Najelegantsze są pełne i wiązane półbuty w ciemnym kolorze. W życiu zawodowym zrezygnujmy więc z kojarzących się z sytuacjami plenerowo-wakacyjnymi mokasynów, obuwia sportowego i sandałów. Bazę ubioru powinny stanowić kolory stonowane, czyli różne odcienie granatu i szarości, a także czerń. Ostatnia z wymienionych barw ma niezwykle poważną wymowę, więc podczas rozmowy kwalifikacyjnej lepiej zastąpić ją granatem bądź grafitem. Biel koszuli podkreśli wyjątkową odświętność sytuacji. Można ją jednak złagodzić równie profesjonalnie prezentującym się błękitem, popielem lub stonowanym seledynem. Profesjonalny wizerunek świetnie uzupełniają dyskretne spinki do mankietów (jeżeli koszula, na którą się zdecydujemy, wymaga takich elementów) oraz elegancki pasek do spodni.

Warto również poświęcić uwagę dodatkowym ozdobom, po które sięgamy wtedy, kiedy chcemy podkreślić naszą indywidualność. W sytuacjach biznesowych jedyną akceptowalną męską biżuterię stanowi zegarek oraz obrączka. Wszelkie łańcuszki, kolczyki czy sygnety, będące pewnym odstępstwem od reguł, niepotrzebnie skupiają uwagę i mogą wywołać po stronie rozmówcy refleksje, na które nie warto się narażać. Podobnie jest z fryzurą. Długie włosy lub kitki, traktowane przez posiadających je panów jako wyraz indywidualizmu, nie budują – co trzeba podkreślić – biznesowego wizerunku. Profesjonalizm podkreślają włosy krótkie, starannie ostrzyżone, zadbane. Wróćmy do garderoby. Decydując się na zakup garnituru bądź marynarki z myślą o życiu zawodowym (i spotkaniach z przyszłym pracodawcą), zwracajmy uwagę na jakość. Kierując się zasadą, że lepiej posiadać mniej rzeczy porządnych niż więcej byle jakich, wybierajmy dobre tkaniny i dodatki. Jeżeli garderobę, uszytą z wysokiej jakości materiału, cechuje dodatkowo klasyczny krój, to możemy mieć pewność, że nie tylko posłuży nam ona dłużej niż jeden sezon, ale także świetnie uzupełni profesjonalny wizerunek.

Elżbieta Żurek
doradca i trener kształtowania wizerunku
Professional Communications & Personal Branding

Źródło: https://www.praca.pl/poradniki/beauty-fashion/dress-code-w-rekrutacji_pr-3470.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *