Tester oprogramowania – czym się zajmuje i jak nim zostać?

Tester oprogramowania to  idealny zawód dla osób, które chciałyby rozpocząć karierę w branży IT. Podpowiadamy jak nim zostać.

Tester oprogramowania - czym się zajmuje i jak nim zostać?

Jak rozpocząć karierę w branży IT? Ambitni kandydaci coraz częściej próbują się dostać do tej przyszłościowej i dobrze płatnej branży, zdobywając zawód testera oprogramowania. W naszym tekście podpowiadamy jak zostać testerem, jakie potrzebne będą do tego umiejętności, wspominamy także o zarobkach. Zapraszamy do przeczytania i…przetestowania naszego poradnika.

Czym się zajmuje tester oprogramowania?

Jego zadania polegają na testowaniu oprogramowania przed jego sprzedażą i zapobieganiu powstawania błędów. Musi się on wcielić w użytkownika i przewidzieć wszystkie możliwe sytuacje i rozwiązania, które mogłyby powodować powstawanie błędów lub problemy z wydajnością danego programu. W dużym uproszczeniu ta praca polega na uporczywych i cierpliwych próbach zepsucia programu, co szczególnie często robią testerzy gier.

Testerzy są skazani na regularny kontakt z programistami i często może dochodzić do wzajemnych nieporozumień (nikt nie lubi słuchać o wadach swojego dzieła).

W branży przyjęło się porównywać podobną współpracę do pracy lekarzy z pielęgniarkami (czyli testerami). W tej sytuacji najważniejszy jest pacjent (program), co wymusza idealną współpracę między obiema profesjami i zrozumienie swoich celów.
Pielęgniarka zawsze jednak będzie żyła w cieniu lekarza, podobna sytuacja dotyczy też testerów, którzy muszą być (jak podkreśla wielu ekspertów) pełni pokory.

Co powinieneś umieć?

Oto najważniejsze umiejętności w tym zawodzie:

  • zdolności komunikacyjne,
  • dociekliwość,
  • dokładność i umiejętność przejrzystego raportowania,
  • umiejętność priorytetyzacji zadań,
  • programowanie (będzie potrzebne, jeśli planujesz zostać testerem automatycznym, w przeciwnym wypadku na początek powinna wystarczyć podstawowa znajomość pisania kodu).

Jak sprawdzić swoje predyspozycje?

Podobnie jak w przypadku programistów, także w przypadku testerów popularne są testy i sprawdziany, które pomogą w sprawdzeniu, czy dany kandydat sprawdzi się tym zawodzie. Popularny test, który skupia się na sprawach praktycznych i gdzie wyniki analizowane są przez mentorów, można znaleźć na stronie Testnatestera.pl.

Podobne testy predyspozycji dla przyszłych testerów oprogramowania oferuje również wiele szkół programowania.

Tester oprogramowania - jakie powinien mieć umiejętności?

Jak zacząć karierę testera?

Pierwszym krokiem może być zdobycie informacji na temat zawodu testera oprogramowania z pierwszej ręki. Warto więc poczytać blogi testerów i poznać społeczność. W tym celu można dołączyć do grup testowania oprogramowania na portalach społecznościowych i pojawiać się na cyklicznych wydarzeniach.

Gdzie ich szukać? Warto sprawdzić aktualności wybranych grup m.in. Trójmiejska Grupa TesterskaGirls who test, PapryQArzPTaQWrotQAKrakQA i WarszawQA. W zdobyciu doświadczenia na pewno pomoże staż lub praktyki w firmie branży IT, rekruterzy pozytywnie oceniają także udział w testowaniu oprogramowania w formie wolontariatu.

Cechą charakterystyczną pracy w charakterze testera oprogramowania jest fakt, że właśnie ten zawód może mieć stosunkowo niski „próg wejścia” do branży IT (o wiele trudniej zostać programistą). Przyszli kandydaci nie powinni jednak tego utożsamiać z tym, że praca testera jest wyjątkowo prosta i łatwa, i nie wymaga żadnych umiejętności. Tym bardziej że start może być łatwy, ale utrzymanie się w zawodzie wymaga nieustannego uczenia się.

Przyszli testerzy oprogramowania powinni także zainwestować w międzynarodowy certyfikat ISTQB, który staje się coraz bardziej popularny i potwierdza znajomość podstawowych zagadnień testerskich. Kursy przygotowujące do zdania testu organizuje wiele szkół programowania, ceny rozpoczynają się od kwoty 2 tysięcy złotych. Czasem taki kurs jednak nie wystarczy, wybrani pracodawcy szukają testerów z wykształceniem wyższym po kierunku „informatyka”.

Rodzaje testerów oprogramowania

Jeden z ważniejszych podziałów testerów oprogramowania oparty jest na sposobach i celach testowania aplikacji. Wspomniany podział często stosują także pracodawcy z branży IT, którzy szukają pracowników o konkretnych umiejętnościach i doświadczeniu.
W takim ujęciu testerów oprogramowania można więc podzielić na testerów funkcjonalnych, wydajności i specjalistycznych.

Tester funkcjonalny

Testerzy funkcjonalni skupiają się głównie na działaniu konkretnego oprogramowania od strony użytkownika (nie mają oni więc dostępu do kodu i nie interesują ich techniczne strony danego programu). Zadaniem testera funkcjonalnego jest sprawdzenie, czy aplikacja jest funkcjonalna i intuicyjna oraz czy program rzeczywiście zachowuje się tak, jak planowali to jego twórcy.

Tester wydajności

Zadaniem testerów wydajności jest sprawdzenie działania programu w ekstremalnych warunkach. Taki specjalista próbuje więc spowodować maksymalne obciążenia programu, sprawdza jego działanie w różnych konfiguracjach systemu i ustala, jak sytuacje ekstremalne wpłyną na wydajność programu.

Tester specjalistyczny

Testerzy specjalistyczniskupiają się na przykład na funkcjonowaniu pojedynczych aspektów danego programu. Do pracy w takim charakterze konieczne jest co najmniej kilkuletnie doświadczenie w branży i dobra intuicja. Tester specjalistyczny powinien bowiem znaleźć błędy, które nie leżą w zasięgu przeciętnego i początkującego testera. Współpraca z profesjonalnym testerem specjalistycznym pozwoli także na „dopieszczenie” danego programu i sprawienie, że będzie on działał niemal idealnie.

W ogłoszeniach o pracę często pojawiają się także terminy „tester manualny” lub „tester automatyczny“, które odnoszą się do sposobów testowania oprogramowania. Tester manualny będzie więc ręcznie sprawdzał działania programu i jego wydajność, tester automatyczny wykorzysta do tego celu skrypty i programy, które zautomatyzują proces testowania. Do pracy w takim charakterze niezbędne jest więc doświadczenie w programowaniu. W uproszczeniu można więc przyjąć, że tester automatyczny będzie tak naprawdę wyspecjalizowanym programistą.

Inne ważne terminy, które pojawiają się w branżowych ogłoszeniach o pracę to „smoketesting“, czyli testowanie produktu jeszcze na poziomie budowy programu i „regressiontesting”, czyli odnajdywanie błędów w fazie post-testowej.

Znaczenie pracy testera 

Czemu praca testerów jest taka ważna? W branży IT często przywołuje się historię firmy HP, która w 1990 roku dokładnie oszacowała wartość strat ponoszonych przez błędy we własnym oprogramowaniu.

Okazało się, że jest to kwota w wysokości aż 400 mln dolarów, która stanowiła trzecią część budżetu firmy przeznaczonego na badania i rozwój. Ustalono także, że eliminacja strat wynikających z błędów w oprogramowaniu pozwoliłaby zwiększyć przychody przedsiębiorstwa o ponad 60%.

Tester oprogramowania - dobry zawód na start w branży IT

Tester oprogramowania – zarobki

Na jakie zarobki może liczyć tester oprogramowania? Najnowsze analizy i badania pokazują, że tego typu zawód pozwoli na zdobycie całkiem dobrego wynagrodzenia, nie jest to jednak najlepiej wynagradzana profesja w IT.

Według badania serwisu Wynagrodzenia.pl z lutego 2018 roku mediana zarobków w tym zawodzenie wynosi około 5,3 tys. złotych brutto (próba dotyczyła 2759 testerów oprogramowania). Specjaliści o takich umiejętnościach mogą liczyć także na benefity w postaci prywatnej opieki medycznej i karnetów na zajęcia sportowe.

Bardziej szczegółowe dane na temat zarobków testerów oprogramowania można znaleźć na serwisie Testuj.pl, gdzie opublikowano zebrane dane od 2017 roku. Wyniki ankiety tego portalu pokazują,  że zarobki testerów wzrosły w ciągu ostatnich trzech lat a pracodawcy są gotowi najwięcej zapłacić osobom na stanowiskach kierowniczych – średnia zarobków dla osób na stanowisku kierownik/ lider/ koordynator/ manager wynosi 9,2 tysięcy złotych netto, co stanowi dwa razy więcej niż zarobki „zwykłych” testerów.

Pracodawcy coraz chętniej doceniają finansowo osoby z kilkunastoletnim doświadczeniem, tegoroczne średnie zarobki dla osób, które mają ponad 15 lat doświadczenia w testowaniu oprogramowania, wynoszą aż 16 tys. złotych netto.

Wielu ekspertów podkreśla, że zawód testera oprogramowania to dobry początek kariery w IT. Testerzy oprogramowania, którzy chcą skupić się wyłącznie na testowaniu, mogą rozpocząć od obowiązków testera manualnego, później zostać testerem automatycznym i osiągnąć funkcję kierownika testów lub testera wyspecjalizowanego. Tester oprogramowania może też zostać analitykiem biznesowym IT, wdrożeniowcem albo specjalistą ds. dokumentacji IT.

Źródło: https://hintigo.pl/artykul/tester-oprogramowania/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *