9 SPOSOBÓW NA ROZWÓJ OSOBISTY, JEŚLI MASZ TYLKO 15 MINUT DZIENNIE

9 sposobów na rozwój osobisty, jeśli masz tylko 15 minut dziennie

Myślisz, że nie masz czasu, by dbać o swój rozwój? Jeśli masz chociaż 15 minut czasu w ciągu dnia, to możesz rozwijać się przynajmniej na 9 różnych sposobów.

Kwadrans dziennie to niedużo. To wręcz mało czasu. Na tyle mało, że każdy znajdzie ten kwadrans wolnego każdego dnia – zapracowany pracownik korporacji, właściciel firmy, freelancer, student przed sesją, nawet mama małego dziecka. Ten wolny kwadrans można sprytnie wykorzystać na coś, co nas rozwinie, poszerzy kompetencje, wiedzę o świecie lub sprawi, że będziemy mieć szansę na lepszą pracę.

CO ZROBIĆ DLA ROZWOJU OSOBISTEGO, GDY MAMY TYLKO 15 MINUT DZIENNIE?

1. POSŁUCHAJ PODCASTU

To takie internetowe audycje radiowe, trwające od kilku do kilkudziesięciu minut. Można ich posłuchać w komórce, np. podczas spaceru z psem czy wyjścia do sklepu. Można też słuchać w samochodzie albo w komputerze, (podczas sprzątania, prasowania itp.). Podcasty dotyczą najróżniejszych tematyk – od biznesu, przez medytację, zdrowe odżywianie, sport, organizację czasu.

2. PRZECZYTAJ ARTYKUŁ W BRANŻOWYM CZASOPIŚMIE

Nie wiem wprawdzie, jaką branżą się zajmujesz, ale na pewno są czasopisma, które poświęcone są Twojej branży. A może chcesz rozwijać się w zupełnie innym kierunku, a w czasie wolnym zgłębiać swoje pasje? Jeden artykuł dziennie przeczytany z tematycznego magazynu to niewiele, ale zawsze do przodu!

3. OBEJRZYJ FILMIK NA YOUTUBIE, Z KTÓREGO MOŻESZ SIĘ CZEGOŚ NAUCZYĆ

Na Youtubie znajdziesz wszystko – z filmików możesz nauczyć się, jak upiec tort, jak zawiązać krawat, jak z męskiej koszuli zrobić sukienkę, jak umalować oko, żeby je optycznie powiększyć, jak samodzielnie zrobić regał, jak zbudować deskorolkę. Możesz oglądać też filmiki naukowe – o historii, fizyce, chemii. W kwadrans obejrzysz jeden filmik.

4. PRZECZYTAJ ARTYKUŁ W OBCYM JĘZYKU NA ZAGRANICZNYM PORTALU

Jakie to szczęście, że mając internet, nie musimy kupować drogich obcojęzycznych gazet, by mieć kontakt z żywym językiem obcym. Czytanie w obcym języku pozwala zachować kontakt z językiem, którego nie używamy na co dzień, a który może czasem się jeszcze przydać.

5. PRZECZYTAJ 1 NEWS Z TWOJEJ BRANŻY

Niezależnie od tego, czym się zajmujesz, ważne, by być na bieżąco z nowościami w branży. Nawet jeśli chcesz się rozwijać w temacie szydełkowania, dobrze jest śledzić trendy i wiedzieć, jakie szydełkowe dzieła są teraz na topie.

6. ZNAJDŹ KURS ONLINE, KTÓRY POSZERZY TWOJĄ WIEDZĘ W WYBRANEJ DZIEDZINIE I PRZEJDŹ PRZEZ 1 LEKCJĘ DZIENNIE

W sieci można kupić wiele kursów, ale jest też cała gama darmowych kursów na przeróżne tematy. Można się dzięki nim nauczyć przedsiębiorczości, języków obcych, zarządzania finansami, marketingu, a nawet… matematyki. Nawet jeśli kwadrans to za mało na całą lekcję, być może uda Ci się przerobić chociaż jakąś część materiału lub zrobić ćwiczenia, dołączone do kursu.

7. SKONTAKTUJ SIĘ Z OSOBĄ, KTÓRA CIĘ INSPIRUJE – ZADZWOŃ DO NIEJ, ZAGADAJ NA FACEBOOKU

Nie mówię oczywiście o nagabywaniu nieznajomych, tylko o podtrzymywaniu kontaktów ze znajomymi, od których możemy się czegoś nauczyć. Kwadrans to wystarczająco dużo czasu, by zadzwonić, zapytać co słychać. Rozmowy z inspirującymi ludźmi zawsze rozwijają.

8. DOSKONAL UMIEJĘTNOŚCI, KTÓRE SĄ DLA CIEBIE WAŻNE, ŻEBY DOPROWADZIĆ JE DO PERFEKCJI

Rozwój to przecież nie tylko uczenie się, ale i doskonalenie tego, co już umiesz. W 15 minut możesz poćwiczyć sporo kuchennych umiejętności (ugniatanie ciasta drożdżowego na bułeczki czy chleb, przygotowanie karmelu czy bitej śmietany), zrobić kilka ćwiczeń fizycznych, poćwiczyć malowanie, wiązanie węzłów żeglarskich… Na pewno masz mnóstwo umiejętności, które warto doskonalić!

9. POMYŚL O PRZYSZŁOŚCI, ZAPLANUJ JĄ NAJLEPIEJ, JAK UMIESZ

Trudno się rozwijać, jeśli nie wiesz, w jakim kierunku to robić. Dlatego planowanie przyszłości jest ważne, bardzo ważne. Jeśli masz kwadrans wolnego, weź kartkę i wypisz 5 celów na najbliższy miesiąc (mogą być małe), 5 planów na najbliższe pół roku, 5 planów do zrealizowania przed końcem roku itd. Już samo to, że zastanowisz się nad tym, co chciałbyś zrobić, osiągnąć, przybliży Cię do celu.

Źródło: https://tosieoplaca.pl/co-zrobic-dla-rozwoju-osobistego-jesli-masz-tylko-15-minut-dziennie/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *