Jak zaplanować karierę?

Konkretne cele zawodowe, ambicja oraz pewność, co chce się robić w życiu – oto klucz do skutecznego planowania i rozwijania kariery. Bez jasno określonej ścieżki trudno jest wybrać kierunek zawodowej aktywności i znaleźć pracę marzeń. Planowanie ścieżki rozwoju zawodowego to świetny sposób na wyznaczanie sobie celów, do których należy dążyć krok po kroku. Oczywiście, najważniejsze jest podejmowanie działań, ale warto wcześniej zastanowić się na tym, w którym punkcie życia zawodowego jest się obecnie, do jakiego miejsca się zmierza i co trzeba zrobić, by ten cel osiągnąć. To jest właśnie plan kariery. Skorzystaj z poniższych rad, aby dowiedzieć się, jak zaplanować karierę:

Gdzie jestem teraz?

Aby osiągnąć zamierzony cel zawodowy, musisz dowiedzieć się, na jakim etapie swojej kariery jesteś obecnie. Pomyśl o swojej aktualnej sytuacji zawodowej, przeanalizuj swoje predyspozycje, cechy charakteru, oczekiwania i umiejętności. To dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia planowania ścieżki rozwoju zawodowego. Jeśli masz problem z wyborem zawodu, który byłby dla ciebie odpowiedni, oto kilka pytań, które koniecznie musisz sobie zadać:

• Co mnie motywuje do działania i co tak naprawdę lubię robić?

• Jakie są moje predyspozycje, umiejętności oraz życiowe priorytety?

• Jakie są moje mocne i słabe strony?

• Co jest dla mnie najważniejsze w pracy?

Gdzie chciałbym być?

Bazując na powyższej analizie oraz swoich zainteresowaniach, cechach, umiejętnościach i doświadczeniu, możesz zacząć zbierać pomysły na wybór branży i zawodu, który chciałbyś wykonywać. Pozwól sobie na nieograniczoną kreatywność, zapisz każdy pomysł. Dopiero potem zawężaj listę, eliminując koncepcje nierealistyczne lub mocno odbiegające od twoich zainteresowań, kompetencji i dotychczasowego doświadczenia. Najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze ścieżki kariery powinny być przede wszystkim twoje umiejętności i faktyczne predyspozycje – to one powinny wskazać ci kierunek rozwoju zawodowego.

Jak zamierzasz tam dotrzeć?

Jeśli już znasz swoje cele zawodowe, pora zastanowić się, w jaki sposób je osiągnąć. Zacznij od podzielenia ich na mniejsze, łatwiejsze kroki, które pozwolą ci zrealizować twój plan kariery. W tym celu odpowiedz sobie na poniższe pytania:

• Co chcę osiągnąć przez najbliższe 6, 12 i 18 miesięcy?

• Jak i kiedy osiągnę swoje cele edukacyjne?

• Jak i kiedy zdobędę potrzebne umiejętności i doświadczenie?

• W jaki sposób i w jakim czasie mogę rozszerzyć swoją sieć kontaktów zawodowych?

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z opracowaniem planu kariery, zawsze możesz skorzystać z pomocy doradcy zawodowego. Zarządzanie karierą wymaga ciągłego monitorowania postępów i wprowadzania potrzebnych modyfikacji wtedy, gdy zmieniają się okoliczności. 

Źródło: https://www.michaelpage.pl/advice/porady-dla-kandydat%C3%B3w/poszukiwanie-pracy/jak-zaplanowa%C4%87-karier%C4%99

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *