Dobry list motywacyjny – jak napisać i co powinien zawierać

Jak napisać dobry listy motywacyjny, który zapewni Ci pracę? Czy jest na to skuteczny sposób?

W przeważającej większości listy motywacyjne wyglądają podobnie i są napisane według tego samego schematu.

Nic dziwnego, że panuje przekonanie, że liczy się tylko CV, a listów nikt nie czyta. Prawda wygląda nieco inaczej…

CV jest rzeczywiście ważniejszym dokumentem, jednak dobry list motywacyjny może zapewnić Ci przewagę nad innymi kandydatami i ostatecznie zdecydować o Twoim zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną?

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na pracę, napisz list motywacyjny według poniższych 7 wskazówek.

1. Dobry list motywacyjny to list dopasowany do stanowiska

 List motywacyjny powinien być maksymalnie dopasowany do oferty, która Cię interesuje. Idealnie, jeśli list przedstawia umiejętności i osiągnięcia możliwe do wykorzystania w przyszłej pracy. Pisałem szczegółowo jak tego dokonać w poniższym artykule:

“Jak napisać list motywacyjny, który zapewni Ci pracę” (czytaj)

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia? Przemyśl, dlaczego chcesz pracować w danej firmie i jakie umiejętności możesz zaoferować pracodawcy. Następnie też napisz list motywacyjny dopasowany do konkretnej oferty.

Piszesz list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę? Jedyna trudność polega na tym, że nie masz dokładnej oferty pracy, która pokazałaby Ci na czym się skupić.

Zastanów się, jakie umiejętności i osiagnięcia będą najważniejsze dla pracodawcy. Znajdź oferty pracy na podobne stanowiska. Sprawdź zakres obowiązków oraz oczekiwania wobec idealnego kandydata. Teraz napisz list motywacyjny według znalezionych informacji.

Wiele osób pyta:

Dlaczego rekruterzy wymagają napisania listu motywacyjnego, skoro rzadko je czytają?

Odwrócę to pytanie…

Dlaczego większość kandydatów pisze list motywacyjny tak, aby jego czytanie było stratą czasu?

Jeśli nie piszesz listu dopasowanego do konkretnej ofery pracy, nie licz, że pracodawca będzie chciał go przeczytać!

2. Dobry list motywacyjny nie zawiera podobnych zdań:

“W odpowiedzi na ogłoszenie znalezione, chcę zgłosić swój udział w procesie rekrutacyjnym…

99% listów motywacyjnych zaczyna się od tego stwierdzenia. Spróbuj zamienić je na wstęp, który jest ciekawszy i silniej przyciąga uwagę. Potrzebujesz przykładów?

 • „Piszę, ponieważ chciałbym rozwijać się zawodowo w firmie X na stanowisku Y.”
 • „Znalazłem Państwa ogłoszenie w sieci i bardzo spodobał mi się zakres obowiązków na stanowisku Y”
 • „Chcę zaoferować Państwu moje doświadczenie zawodowe do pracy w firmie X na stanowisku Y”
 • „Przedstawię 5 najważniejszych powodów, dla których warto powierzyć mi stanowisko Y”

Wykorzystaj te zwroty, jako inspiracje. Chcesz wiedzieć, dlaczego większość listów jest czytana przez rekruterów pobieżnie albo wcale? Większość z nich jest identyczna i napisana na bazie utartego schematu.

Dobry list motywacyjny nie zaczyna się tak samo, jak 99% innych listów, których treść nie wnosi dla pracodawcy nic ciekawgo. Nie chcesz, aby Twój list trafił do kosza, po pierwszej linijce?

Napisz list motywacyjny tak, jakbyś pisał do prawdziwej osoby i chciał ją zaciekawić i przekonać, dlaczego warto Cię zatrudnić. Zapomnij o drętwym schemacie pisania listu w stylu formalnego podania do instytucji państwowej (chyba, że tutaj właśnie aplikujesz). Upewnij się też, że Twoje CV jest skuteczne.

3. Dobry list motywacyjny nawiązuje do CV…

 zarówno pod względem wyglądu jak i treści!

Upewnij się, że używasz tych samych czcionek i odstępów. CV i list motywacyjny powinny tworzyć pewną całość. W kreatorze dla każdego szablonu CV możesz dobrać dopasowany list motywacyjny. Dzięki temu masz pewność, że Twoja aplikacja wygląda profesjonalnie.

Profesjonalne CV powinno opisywać Twoje doświadczenie, ale to list motywacyjny ma wskazać pracodawcy bezpośrednie korzyści z zatrudnienia Ciebie. Nie kopiuj tego, co napisałeś w CV! Pokaż, dlaczego i w jaki sposób Twoje doświadczenie przyda się w nowym miejscu pracy. Jak to zrobić? Przeczytaj dokładnie punkt 4.  

4. Jak pisać list motywacyjny, który nie trafi do kosza? Zapomnij o…

Pustych przymiotnikach! Kandydaci mają tendencję do opisywania swojego doświadczenia i umiejętności, używając przymiotników, które nie są poparte żadnymi przykładami z ich życia zawodowego.

Zamiast pisać „Jestem kreatywny, komunikatywny i szybko uczący się”, opisz swoje najważniejsza osiągnięcia zawodowe i pokaż, jak będziesz mógł je wykorzystać w nowym miejscu pracy.

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia, kiedy nie masz się czym pochwalić?  Jeśli uważasz, że posiadasz pewną cechę, o której chcesz napisać, postaraj się potwierdzić ją przykładem z życia zawodowego.

Potrzebujesz przykładów?

 • “Wiem, jak skutecznie budować relacje z kluczowym klientami. Dzięki moim działaniom sprzedażowym powiększyłem ilość firm, z którymi współpracowaliśmy o ponad 20% w rok.”
 • “Umiem negocjować kontrakty biznesowe. Zastosowane przeze mnie działania i strategia pozwoliła na zaoszczędzenie 15% budżetu na zakupach sprzętu biurowego w ostatnim kwartale.”

Jak napisać dobry list motywacyjny? Pokaż plusy z zatrudnienia siebie na danym stanowisku. Idealnie, jeśli opiszesz swoje umiejętności i cechy na przykładzie konkretnych działań, które udało Ci się zrealizować.

6. Prośby i apele kandydata

 W listach motywacyjnych zdarzają się też często zdania, które mają na celu wywarcie presji na rekruterze. Upewnij się, że ze swojego wykreślisz podobne stwierdzenia:

 • „Musicie mnie zatrudnić”,
 • „Gwarantuje, że nie znajdziecie lepszego kandydata”,
 • „Proszę o zatrudnienie, ponieważ mam ciężką sytuację w pracy”,
 • „Chcę znaleźć pracę, ponieważ nie mam środków do życia”
 • „Jeśli mnie nie zatrudnicie, stracicie”.

Unikaj pozycji proszenia o pracę. Zostaniesz odebrany o wiele lepiej, jeśli pokażesz, co przemawia za zatrudnieniem Ciebie. Dobry list motywacyjny to rozwinięcie CV, które ma stanowić ofertę dla pracodawcy.

7. Humor

 Jeżeli chcesz napisać list motywacyjny w mniej formalnym stylu, uważaj. Kandydaci często próbują wtrącać do listu wstawki zabawne, które tak naprawdę nie mają nic wspólnego z ich kandydaturą. Co, jeśli ktoś nie będzie miał podobnego do Ciebie poczucia humoru?

Lepiej nie dodawać też do listu motywacyjnego motta. Używając cytatów bardzo łatwo popaść w śmieszność, dlatego lepiej nie używać ich w ogóle. Chyba nie chcesz, żeby opowieść o Twoim liście z cytatem Paulo Coelho krążyła jako żart wśród rekruterów?

Źródło: https://interviewme.pl/blog/dobry-list-motywacyjny

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *