Dobrze napisany list motywacyjny może mieć kluczowe znaczenie, kiedy pracodawca zastanawia się kogo zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Jest w nim miejsce na rozwinięcie informacji podanych w CV, pochwalenie się sukcesami i osiągnięciami. Liczą się nietypowe, interesujące przyszłego pracodawcę szczegóły.
Najważniejsze w liście motywacyjnym są merytoryczne i atrakcyjnie przedstawione argumenty oraz dobrze nakreślone kwalifikacje kandydata. Pisząc list, należy skupić się na uzupełnieniu faktów zawartych w CV i dopełnieniu ich szczegółami. Brak tych informacji sprawia, że list staje się niemalże bezużyteczny.
Bardzo istotne jest również to, aby mieć na uwadze osobę przyszłego pracodawcy – list motywacyjny powinien być skierowany właśnie do niego. Spora grupa spośród osób starających się o pracę, nie zna formalnych reguł, na których opiera się pisanie listu motywacyjnego. Często podkreśla się wagę CV, tymczasem poprawnie skonstruowany list może mieć równie duże znaczenie i może bardzo pomóc w znalezieniu pracy.
Częstym błędem popełnianym przez kandydatów jest przesyłanie tej samej wersji listu motywacyjnego do kilku pracodawców – w takim wypadku istnieje ogromne ryzyko, że nikt nie przeczyta naszego listu motywacyjnego z rzeczywistym zainteresowaniem. Warto pamiętać, że potencjalny pracodawca chce się dowiedzieć o kandydacie czegoś osobistego, czego nie wyczyta z CV – na przykład tego, dlaczego chciałby pracować akurat w tym a nie innym miejscu.
W praktyce dobrze sprawdzają się listy wskazujące na wiedzę na temat obszaru działania czy misji, firmy do której się aplikuje. Dotyczy to oczywiście tylko takich sytuacji, w których wiemy dokładnie kto będzie naszym pracodawcą.