Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna on-line? Sprawdź, jak się do niej przygotować!

Rozmowy rekrutacyjne coraz częściej przenosi się do wirtualnej rzeczywistości. Szukając zatrudnienia poza miejscem zamieszkania lub pracy zdalnej naturalnym staje się kontakt przez komunikatory. Jak przygotować się do rozmów rekrutacyjnych w formie video, by zrobić dobre wrażenie i dostać wymarzoną pracę? Przeczytaj nasze porady i wykorzystaj je w praktyce!

Sprawdź, czy wszystko działa

Przed rozmową usiądź w miejscu, z którego chcesz rozmawiać i sprawdź kolejno, czy:

Kamera, mikrofon i słuchawki działają
Jakość obrazu jest zadowalająca, Twoja twarz nie jest prześwietlona ani zacieniona
Jakość dźwięku jest zadowalająca, nie ma pogłosu ani efektu tłumienia
W kadrze nie ma bałaganu

Warto wykonać krótkie, próbne nagranie, aby upewnić się, że wizja i fonia u odbiorcy będzie na satysfakcjonującym poziomie.

Zadbaj o tło

To, że w kadrze nie powinno być bałaganu, jest jasne. Warto jednak iść o krok dalej i postarać się, aby w tle nie było zbyt wielu przedmiotów, które mogą rozpraszać rekrutera. To oczywiste, że nie każdy ma możliwość wygospodarować przestrzeń na profesjonalny gabinet. Jednak na kilka minut porządków i przemyślany wybór miejsca rozmowy może sobie pozwolić każdy.

Warto sprawdzić również możliwości, jakie dają aplikacje do rozmów video. Niektóre z nich oferują rozmycie lub grafiki zasłaniające prawdziwe tło.

Uprzedź domowników

Jeśli planujesz rozmowę video, poinformuj o tym domowników i poproś o ciszę. Nie będziesz się martwić, że ktoś niespodziewanie wejdzie do pokoju i wybije Cię z rytmu.

Wycisz telefon

Skoro wyciszasz lub wyłączasz telefon podczas rozmów rekrutacyjnych na żywo, wyłączaj go także podczas rozmowy online. Nie zapominaj, że rozmowa przez komunikator to taka sama zawodowa sytuacja, jak spotkania w biurze, więc staraj się podchodzić do niej profesjonalnie.

Spisz, co chcesz powiedzieć

Nie musisz pamiętać wszystkiego, a posługiwanie się notatkami podczas rozmowy rekrutacyjnej online jest całkowicie w porządku! Zapisz, co chciałbyś powiedzieć, o co chcesz zapytać rekrutera oraz cokolwiek, z czego zapamiętaniem masz problem. Tylko nie czytaj z kartki każdego zdania swojej wypowiedzi!

Informuj o problemach

Jeśli masz problemy z łączem lub sprzętem, połączenie się zrywa lub Twój rozmówca zamarza, od razu informuj o problemach. Udawanie, że wszystko usłyszałeś, nie ma sensu, a rekruter z pewnością nie będzie miał problemów, by powtórzyć to, co Cię ominęło. W najgorszym wypadku przełożycie rozmowę na czas, gdy uporasz się ze złośliwością rzeczy martwych.

Zrób dobre wrażenie

Patrz w kamerę, staraj się odpowiadać płynnie i bądź zaangażowany w rozmowę. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez Internet mają zastosowanie wszystkie ogólne porady, z którymi zapewne spotkałeś się przy okazji przygotowań do wcześniejszych tego typu spotkań.

Nie oszukuj

Jeśli dostaniesz pytanie merytoryczne, na które nie znasz odpowiedzi, po prostu to przyznaj. Nie próbuj szukać odpowiedzi na komputerze lub telefonie — to widać i słychać bardziej niż może Ci się wydawać.

Wpadka podczas rozmowy może przytrafić się nawet najlepiej przygotowanym kandydatom, więc nie przejmuj się, gdy zrobisz coś nie tak. Przeproś i idź dalej, a żaden profesjonalny rekruter nie będzie oceniał Cię na podstawie jednego, przypadkowego błędu.

Źródło: https://crossweb.pl/blog/rozmowa-kwalifikacyjna-on-line/