Pierwsze kroki na rynku pracy. Lepszy staż w Polsce czy za granicą?

Już nie tylko w Polsce, ale i za granicą Polacy stawiają swoje pierwsze zawodowe kroki. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert zagranicznych staży. Czy warto wziąć je pod uwagę podczas planowania kariery?

  • Zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami czekają ogromne możliwości rozwojowe.
  • Coraz większa otwartość firm na praktykantów i duże zaangażowanie w programy kształcenia zawodowego tworzą bardzo korzystną sytuację dla młodych pracowników.
  • Zagraniczny staż może stać się paszportem do dalszej kariery.

Sezon wakacyjny kojarzy się z podróżami i odpoczynkiem, jednak dla wielu młodych ludzi będzie to czas stawiania swoich pierwszych kroków na drodze zawodowej, niekoniecznie w Polsce. Wybór zagranicznych ofert jest ogromny. Na rynku dostępne są staże organizowane przez prywatne firmy oraz szereg programów stażowych dostępnych dla studentów i doktorantów (np. praktyki organizowane w ramach programu Erasmus+). Inną opcją jest samodzielne zorganizowanie wyjazdu. Gdzie wtedy szukać najlepszych ofert?

LinkedIn

Często niedoceniany przez ludzi znajdujących się na początku kariery zawodowej. Nawet jeśli kandydat nie posiada jeszcze imponującego CV, warto bliżej przyjrzeć się temu portalowi. LinkedIn jest bogaty w ogłoszenia o pracę z całego świata. Wystarczy zawęzić lokalizację do interesującego nas regionu i wpisać hasła kluczowe.

Facebook

Zdecydowanie bardziej popularny od LinkedIna wśród młodych ludzi, jednak nie od razu kojarzący się z miejscem do szukania ofert biznesowych. Pomocne mogą okazać się tu grupy przeznaczone dla osób zainteresowanych zagranicznymi stażami.

Bezpośrednio w firmie

Próbować bezpośrednio u źródła – znaleźć interesującą nas firmę i przesłać do niej CV, z krótkim uzasadnieniem, dlaczego akurat w niej chcemy odbyć staż. Jest to opcja dla osób, które wiedzą czego chcą oraz mają dokładnie określony profil potencjalnego pracodawcy.

Polska czy zagranica?

Z badań McMillan i Opem wynika, że 70 proc. studentów, którzy odbyli zagraniczny staż, przyznało, że miał on znaczący wpływ na wybór dalszej ścieżki kariery. Z kolei badanie 2017 Internship & Co-op Survey przeprowadzone przez National Association of Colleges and Employers wykazało, że firmy coraz chętniej przyjmują praktykantów. Pracodawcy estymowali, że w 2017 zatrudnią 3,6 proc. więcej stażystów niż w roku poprzednim. Jednak czy mimo tych sprzyjających warunków warto wyjeżdżać za granicę?

W Polsce średnia zarobków wśród praktykantów wynosi 2 775 złotych brutto miesięcznie. W Stanach Zjednoczonych przeciętna pensja stażysty to około 3 tys. dolarów miesięcznie. W Wielkiej Brytanii jest to nieco ponad 2 tys. funtów.

Jednak nawet te, bardzo wysokie jak na polskie realia kwoty, mogą okazać się niskie, kiedy porównamy je z zarobkami stażystów w firmach takich jak Facebook, Microsoft, czy ExxonMobil. Tam praktykanci zarabiają więcej niż średnia pensja etatowych pracowników w danym kraju. Mowa tutaj o kwotach rzędu 7 – 8 tys. tysięcy dolarów miesięcznie.

Oczywiście trudno liczyć na takie zarobki aplikując na praktyki przez prywatnych pośredników lub programy stypendialne. W takim wypadku najczęściej miesięczna pensja waha się poziomie 300 – 500 euro. Warto także pamiętać o znacznych różnicach w cenach między poszczególnymi krajami. Zazwyczaj wysokie pensje łączą się także ze znacznie wyższymi niż w Polsce kosztami życia.

Cenne doświadczenie

Dobre zarobki na stażu na pewno mogą być świetnym motywatorem, ale warto pamiętać, że to zdobycie doświadczenia zawodowego i rozwój powinny być głównymi czynnikami decydującymi o wyborze praktyk. Wyjazd za granicę sprawi, że nasze CV będzie wyróżniać się z tłumu innych kandydatów, którzy swoją karierę rozwijali jedynie w kraju. Jest to także idealna okazja do nabycia płynności językowej i oswojenia się z pracą w języku obcym, co może okazać się bardzo przydatne jeśli planujemy w przyszłości zatrudnić się w międzynarodowej organizacji. Nie bez znaczenia będą także kontakty, które nawiążemy podczas stażu. Oprócz znaczenia biznesowego mogą okazać się także bardzo przydatne na gruncie prywatnym.

Źródło: https://www.pulshr.pl/edukacja/pierwsze-kroki-na-rynku-pracy-lepszy-staz-w-polsce-czy-za-granica,56391.html