Jak możesz poznać swoje mocne i słabe strony?

Znajomość swoich słabych i mocnych stron pozwala lepiej planować własną karierę i rozwój. Wiedząc w jakich obszarach musisz się doszkolić, a w jakich jesteś już specjalistą, możesz dużo lepiej zaprezentować się pracodawcy.

Szczera i obiektywna ocena swoich atutów i wad to trudna sztuka. Jednak jest to umiejętność wymagana przez Twojego przyszłego pracodawcę i możesz być pewny, że przetestuje ją już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydat idealny powinien wiedzieć, co dobrego ma do zaoferowania i jakie są jego wady, a także znać sposoby na zaprezentowanie się rekruterowi w jak najlepszym świetle.

Zastanów się, w czym jesteś najlepszy
 • Czy posiadasz umiejętności, odbyłeś kursy i szkolenia, które będą przydatne na tym stanowisku?
 • Czy znajdujesz w sobie jakieś wyjątkowe cechy, które odróżniają Cię od innych kandydatów?
 • Co dobrego powiedzieliby o Tobie Twoi współpracownicy? Dlaczego lubią z Tobą pracować?
 • Jakie cechy Twojej osobowości przydają Ci się w pracy?
 • Co jest Twoją największa zaletą?
 • Z jakich osiągnięć jesteś najbardziej dumny?
Dowiedz się, nad czym powinieneś jeszcze popracować
 • Zrób listę zadań, których wolisz unikać w swojej pracy.
 • Jakich kompetencji brakuje Ci, żeby aplikować na wymarzone stanowisko?
 • Czy zauważasz w sobie cechy, które hamują Twój zawodowy rozwój?
 • Pomyśl o tym, co mógłbyś sobie zarzucić w pracy nad ostatnim projektem w swojej firmie.
 • Zastanów się, czy masz cechy, które przeszkadzają Twoim współpracownikom.


Pewnie zastanawiasz się, jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce.


Sprawdźmy to na przykładzie, w którym ubiegasz się o stanowisko w międzynarodowej korporacji. Codzienne obowiązki pracownika będą polegały na kontaktach z klientami z Niemiec, dlatego podstawowym wymogiem jest znajomość języka niemieckiego. Załóżmy, że Twój poziom posługiwania się nim jest podstawowy, ale masz talent do nauki języków – znasz płynnie angielski i francuski.


Najgorszą rzeczą, którą mógłbyś zrobić w takim przypadku, byłoby zawyżenie swoich kompetencji w CV. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że gdybyś dostał się na rozmowę kwalifikacyjną, to rekruter w pewnym momencie przeszedłby płynnie na język niemiecki, żeby sprawdzić Twoje umiejętności, a wtedy natychmiast straciłbyś wiarygodność.


Dlatego w takiej sytuacji powinieneś przyznać się do swojej słabej strony – językowej niekompetencji, ale jednocześnie przeciwstawić jej swoją zaletę, którą jest talent do języków obcych. Bądź szczery. Napisz, że jeszcze nie opanowałeś niemieckiego na wymaganym poziomie, ale w kilka miesięcy jesteś w stanie nadrobić swoje braki.


Postępując w taki sposób, przekujesz domniemaną wadę w zaletę i zwiększysz szanse na rozważenie swojej aplikacji, mimo że z pozoru nie spełniasz warunków przedstawionych w ogłoszeniu.

Podobnie możesz postępować z innymi wadami i zaletami, przedstawiając siebie w jak najlepszym świetle. Wystarczy wziąć pod uwagę potrzeby pracodawcy, a nie tylko treść ogłoszenia i podejść kreatywnie zarówno do CV, jak i listu motywacyjnego i rozmowy o pracę. Umiejętność dobrego przedstawiania siebie to klucz do sukcesu w rekrutacji!

Źródło: https://www.workservice.pl/poradniki/jak-mozesz-poznac-swoje-mocne-i-slabe-strony/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *