7 typowych błędów przy sporządzaniu ofert pracy

Wśródnarzędzi firm rekrutacyjnych w pierwszej kolejności możemy wymienić ogłoszenie o pracę. Być może, w poszukiwaniu rzadkich specjalistów ten sposób jest mniej efektywny od HeadHunting’u, ale w masowym doborze pracowników jest skuteczny. Jak prawidłowo zaprojektować na rynku swoją ofertę pracy? Poniżej znajdziecie kilka rad, które pomogą uniknąć najpopularniejszych błędów.

1. Połączenie stanowisk

“Head of Sales Manager / Menedżer sprzedaży”, “projektant / copywriter” i tak dalej. Takie stwierdzenia tylko przestraszają kandydata. Czytając je nie wiadomo tak naprawdę, kto w końcu jest firmie potrzebny. Może także pojawić się myśl, że pracodawca stara się oszczędzać na pracownikach. Ważne jest to, by określić jedno stanowisko albo po prostu stworzyć parę ogłoszeń dla każdej z pozycji.

2. Lista obowiązków

Zbyt duża liczba zadań zniechęca dobrych specjalistów z niską samooceną. Omijajmy także takie sformułowania, jak “standardowe obowiązki”, “obowiązki, zgodnie z instrukcją”. Lepiej wskazać kluczowe funkcje, opowiedzieć o nich krótko i jasno, zaznaczając każdą oddzielnie.

3. Błędy ortograficzne, wielkie litery, skróty

Profesjonalista raczej nie odpowie na zaniedbany tekst. Wielkie litery w Internecie oznaczają podwyższenie tonu. Z kolei skróty w ogłoszeniu są istotne na stronach w wersji drukowanej, tymczasem w sieci same tworzą wrażenie pośpiechu i mogą być postrzegane szukającym pracę jako brak szacunku. Koniecznie zadbajmy o spójność tekstu i jego poprawny wygląd.

4. Wykluczające sformułowania

Zdanie typu “Spotykamy się tylko z kandydatami posiadającymi doświadczenie w pracy powyżej pięciu lat w tej branży” znacznie zmniejszy liczbę kandydatów. Lepiej nie posługiwać się ograniczeniami wiekowymi, ponieważ nie tylko zmniejszą one ilość przesłanych CV, ale także naruszą prawa kandydata — ponieważ to nie tylko zmniejszają ilość odpowiedzi, ale i naruszają prawa kandydata.

5. Niejasne warunki wynagrodzenia

Tutaj głównie mam na myśli zwroty typu “do uzgodnienia/ zależy wyników rozmowy kwalifikacyjnej”. Większość przejdzie obojętnie obok niejasnych i podejrzanych obietnic. Ludzie wolą konkretne liczby. W przypadku obniżonej pensji na okres próbny warto określić początkowy rozmiar wynagrodzenia. Jeśli wstrzymuje nas poufność wysokości wynagrodzenia, spróbujmy przynajmniej nie używać utartych zwrotów, które źle się kojarzą.  

6. Kłamstwo

Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której deklarowany w ogłoszeniu poziom płac jest znacznie wyższy, niż w rzeczywistości. Niektóre firmy korzystają z tej techniki, aby przyciągnąć kandydatów “na szybko”. Podobnie w przypadku podróży służbowych: jeśli wchodzą w grę, to lepiej o tym powiedzieć od razu. Nie warto rozpoczynać współpracy od kłamstw.

7. Mało informacji o warunkach pracy i o pracodawcy

Co to za firma, gdzie się znajduje, jaki jest harmonogram pracy, czy z dopłatą — takie informacje dla osób poszukujących pracy są bardzo ważne. Jeśli ich brak lub jest ich zbyt mało, to kandydat po prostu nie będzie wiedział, co na niego czeka. Wizytówką firmy jest logo, link do strony internetowej etc. Jeśli firma nie chce podawać nazwy niech przynajmniej wskaże zakres swojej działalności i zadba o dobry przepływ informacji na dalszych etapach rekrutacji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *