Czy freelancer musi mieć działalność gospodarczą?

Freelancer to bardzo modne w ostatnich latach słowo, kuszące młodych ludzi wolnością w dysponowaniu czasem i pracą z dowolnego miejsca. Zaczynając jednak od początku, kim jest freelancer? Pod tym ładnym, angielskim określeniem kryje się dobrze znany wolny strzelec. Osoba, która zarządza swoją pracą samodzielnie (zleceniami, nawiązywanymi współpracami), czasem, miejscem pracy i innymi aspektami związanymi z wykonywaniem zawodowych obowiązków.
Dziś wolność to niekoniecznie etat. Choć jeszcze niedawno wydawało się, że to on jest tym, co uszczęśliwia człowieka, a freelancerzy szybko wypadną z rynku, to tak się nie stało.

Człowiek od wszystkiego
Freelancer to osoba, która świadczy usługi różnym firmom bądź osobom prywatnym. Aby pracować jako wolny strzelec, nie ma niekonieczności rejestracji działalności gospodarczej. Można pracować w oparciu o umowy cywilnoprawne: umowa zlecenie, umowa o dzieło. W przypadku tej drugiej należy mieć świadomość, iż do ZUS-u nie są odprowadzane składki. Freelancer, który pracuje na umowę o dzieło, musi zadbać przede wszystkim o ubezpieczenie zdrowotne, przez dobrowolne ubezpieczenie się w NFZ. Komplet dokumentów składa się w oddziale NFZ, właściwym dla miejsca zamieszkania.
Jest również możliwość dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentownego. O ile w młodym wieku nie myśli się o emeryturze, to w końcu ten czas nadejdzie. Można oczywiście oszczędzać samodzielnie, są też do tego specjalne konta (IKE, IKZE). W przypadku umowy zlecenie odprowadzane są składki, poza pewnymi wyjątkami (studenci do 26 r. życia).

Nierejestrowana działalność
Freelancerzy, którzy dopiero planują swoją działalność, chcą przetestować, czy ich usługi mają wzięcie, mogą pracować na zasadzie nierejestrowanej działalności. Progiem jest przychód. Jest to niska miesięczna kwota, w 2022 roku wynosi 1505 zł. Mając nierejestrowaną działalność, legalnie świadczone są usługi. Natomiast, jeśli praca ma charakter stały, to prędzej czy później konieczne jest założenie działalności.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – od czego zacząć?
W ubiegłym roku w Polsce liczba jednoosobowych działalności była wyższa niż w Niemczech. We wrześniu 2021 roku było ich około 2,6 mln. Obecnie założenie działalności jest proste i do zrobienia przez internet. Przydatną stroną, jeśli masz w planach JDG, jest https://www.mala-firma.pl/. Na tym portalu znajdziesz informacje, jak krok po kroku zarejestrować działalność, jak wybrać księgowość online, jakie są formy opodatkowania. Poza tym inne, istotne informacje z punktu widzenia każdego przedsiębiorcy, a także aktualności.
Bycie freelancerem na działalności to świetny sposób na życie. Choć wolny strzelec jest pracownikiem, szefem, marketingowcem, PR-owcem, księgowym itd., to do niego należy zawsze ostatnie słowo. W końcu jest na swoim.
Wielu freelancerów zaczyna od umów cywilnoprawnych, ale w końcu przychodzi czas poważnych decyzji.
Tekst stworzony we współpracy z portalem Mala-Firma.pl