Trendy usługowe w branży gastronomicznej – czego spodziewać się w 2022 roku?

Branża gastronomiczna jest szczególnie podatna na ciągłe zmiany i ewolucję. Dostosowywanie się do potrzeb klientów i podążanie za nowościami to klucz do dobrze prosperującego lokalu. Z początkiem roku powstaje zatem pytanie – jakie trendy czekają na restauratorów w 2022 roku?

Trendy w gastronomii

Od 2020 roku możemy obserwować dynamiczne przemiany, jakie zachodzą w gastronomii. Pandemia, która zmusiła właścicieli do podjęcia wielu odważnych i natychmiastowych kroków, sprawiła, że dla branży HoReCa właściwie nastała nowa era. A skoro trendy powstają w odpowiedzi na potrzeby biznesu, możemy spodziewać się, że te zapoczątkowane 2 lata temu wciąż będą zyskiwać na znaczeniu i wyznaczać dalszy punkt rozwój gastronomii.

Restauratorzy stają dziś przed wyzwaniem wdrożenia zamówień online oraz całym zapleczem logistycznym tego procesu. Ponadto muszą zadbać o odpowiednią obsługę i personel, co w niepewnych czasach nie jest prostym zadaniem, a aby wyróżnić się na rynku i nieustannie iść z duchem czasu, chcąc nie chcąc muszą postawić na nowoczesne technologie, które na dobre zadomowiły się także w tej branży. Czego zatem możemy spodziewać się w nowym roku?

Dowozy, sprzedaż online i ghost kitchen – czyli delivery ciągle górą

Dowozy i zamawianie jedzenia online zrewolucjonizowały rynek gastronomiczny. Coraz więcej firm decyduje się wprowadzić tego typu usługi także w swojej ofercie, a Ci którzy jeszcze ten krok mają przed sobą z pewnością chętniej podejmą go w 2022 roku. Delivery będzie się rozwijać, a klienci – dalej zamawiać online. Z tego powodu wiele firm, które dotychczas korzystało z usług zewnętrznych platform, będzie starało się inwestować we własne kanału sprzedaży online, by jeszcze wydajniej zarządzać całym procesem. Aplikacje całkowicie bezprowizyjne, typu GoOrder, które umożliwiają założenie własnego sklepu internetowego, szczególnie ułatwią to zadanie.

A skoro dowozy dalej będą zyskiwać na znaczeniu, nie zmaleje też popularność konceptów wirtualnych restauracji, inaczej zwanych ghost kitchen czy dark kitchen. Lokale tego typu działają tylko na zasadzie dowozów lub realizując zamówienia na wynos. Dostawy z takich miejsc mogą odbywać się za pośrednictwem zewnętrznych agregatorów lub poprzez własne kanały. Bez względu na wybór właściwego, warto będzie posiadać jednak narzędzia, które usprawnią cały proces. Takim może okazać się aplikacja GoHub, która pozwala przyjmować i przechowywać wszystkie napływające zamówienia w jednym miejscu i na zaledwie jednym ekranie. W ten sposób firmy mogą przyspieszyć ich realizację, wyeliminować koszty związane z obowiązkiem zakupy dodatkowego sprzętu oraz zaoszczędzić czas na jego obsługę.

Bezkontaktowo, mobilne i szybko

W lokalach gastronomicznych coraz częściej stawia się na poprawę jakości i szybkości obsługi. Klienci są teraz bardziej wymagający, a tradycyjne metody, jak kartka i długopis, przechodzą w niepamięć. Pomocne stają się narzędzia technologiczne, takie jak mobilny kelner, usprawniające pracę personelu, pozwalające wykorzystać w pełni jego potencjał oraz eliminujące wiele niepotrzebnych błędów. Możliwość pokazywania klientom dań na tabletach, przypisywania zamówień do konkretnych gości czy ich natychmiastowe przesyłanie do kuchni to duże ułatwienie i komfort dla kelnerów, a w przypadku konsumentów – szansa na większą satysfakcję z wizyty w lokalu.

Na znaczeniu zyskują też narzędzia, które umożliwiają klientom zamawiać samodzielnie i w sposób całkowicie bezkontaktowy. Kioski czy innowacyjne QR code menu ograniczają obsługę kelnerską do minimum, dzięki czemu konsumenci są dzisiaj w stanie zamawiać, a nawet opłacać wybrane pozycje bez udziału personelu. Lokale, które wprowadzą tego typu usługi, będą wyróżniać się innowacyjnością, a klienci docenią je za nowoczesne rozwiązania i wygodę w stosowaniu. 


Trendy pomagają nieustannie rozwijać się każdemu biznesowi. Warto śledzić je, by lepiej dostosowywać usługi do zmian w każdej branży, podążać za potrzebami naszych klientów i sprostać wymaganiom niełatwego dziś rynku. Obserwując to, co staje się popularne można łatwo wyciągnąć wnioski i wprowadzić rozwiązania, które zaowocują lepszymi efektami sprzedażowymi.