Jak mam wszystko zapamiętać, jeśli nie mieszkam na stałe w Polsce?

To nie odkrycie, że nauce nowego języka, zwłaszcza od zera, bardzo sprzyja przebywanie w kraju, w którym jest on na co dzień używany. Nie oznacza to jednak, że nie możemy skutecznie nauczyć się języka polskiego w inny sposób! Ważną kwestią jest to, że chociaż polski jest uważany za ,,jeden z najtrudniejszych języków świata”, występuje tu wiele podobieństw do innych języków, co sprawia, że nauka języka polskiego staje się już całkowicie realnym celem.

W języku polskim znajdziesz więc zapożyczenia m.in. z niemieckiego, angielskiego, jidysz, tureckiego czy rosyjskiego. Ponadto język polski ma wiele internacjonalizmów, co dodatkowo może ułatwiać naukę! Już same te podobieństwa zachęcają do nauki języka polskiego od poziomu początkującego, nawet przez osoby nie mieszkające w Polsce.

Ogromnie ważnym determinantem w nauce języka polskiego jest używanie go tak często, jak to możliwe. Jeśli wokół nas nie ma akurat osoby do rozmowy – mów do siebie. To zmusza do myślenia po polsku. Nawet jeśli to tylko kilka słów w samochodzie, w drodze do pracy. Świetnym miejscem może okazać się supermarket, gdzie w sposób naturalny możemy próbować przypomnieć sobie nazwy owoców, warzyw, nabiału i wielu, wielu innych produktów. Słuchaj piosenek po polsku i śpiewaj razem z artystą. To tak, jak bezpłatna lekcja języka polskiego! Baw się tym językiem w każdej nadarzającej się sytuacji.

W Szkole Języka Polskiego dla Obcokrajowców KLUB DIALOGU oprócz lekcji stacjonarnych, prowadzimy dostosowane do potrzeb kursy języka polskiego online, zaczynając już od poziomu A0 (dla osób całkowicie początkujących) do poziomu C1 (poziom zaawansowany). Udział w tych zajęciach dostępny jest z dowolnego miejsca na świecie. Oferujemy naukę zarówno na kursach grupowych, jak i indywidualnych, więc na pewno znajdziesz to, czego szukasz. Grupowe kursy języka polskiego są idealne, jeśli chcesz rozmawiać z innymi osobami na tym samym poziomie, co Ty; w grupie łatwiej uczyć się na błędach i ich poprawianiu, udzielać sobie wzajemnej pomocy i wyjaśniać trudniejsze zagadnienia. Praca domowa pomoże ci w regularnym kontakcie z nauką, dzięki czemu nie stracisz żadnej nabytej wiedzy.

Indywidualne lekcje języka polskiego pozwalają skupić się na Twoich konkretnych potrzebach i wymaganiach, a nauczyciel całą swoją uwagę będzie mógł poświęcić jednemu studentowi.

Oczywiście najważniejsza jest motywacja i konsekwencja nauki. Tylko wówczas dostrzeżesz efekty swojej ciężkiej pracy, nawet jeśli nie przebywasz w Polsce w pełnym wymiarze godzin.

I oczywiście nie musisz wszystkiego pamiętać! Najważniejsze, to wiedzieć: po co mi polski? Może po to, aby porozmawiać z teściową? A może chciałbyś czytać polskie gazety lub porozmawiać z polskimi kolegami w pracy? Wybierz i ćwicz to słownictwo, które uznasz za wystarczające.

Podczas kursu języka polskiego w Szkole KLUB DIALOGU nasi nauczyciele pomogą Ci wyznaczyć początkowe cele i rozwijać je w miarę kontynuowania nauki. Polski naprawdę jest językiem, którego możesz się nauczyć, niekoniecznie będąc w Polsce. Polacy uwielbiają, gdy obcokrajowiec mówi w ich języku, więc czemu nie zaskoczyć ich w innym kraju, w którym razem mieszkacie! Powodzenia!