„Praca, dom, zajęcia, praca… Chciałbym nauczyć się języka polskiego, ale po prostu nie mam czasu!”

Problem z czasem? Wciąż za mało godzin w ciągu dnia, aby pogodzić pracę, sprawy rodzinne, przyjaciół, rozwój osobisty czy po prostu odpocząć? Każdy z nas doświadcza tego na co dzień, a wszystko jest kwestią ustalenia priorytetów, czyli określenia co jest dla nas w życiu ważne.

Obcokrajowiec po przyjeździe do Polski nie tylko musi ułożyć na nowo swoje sprawy bytowe, ale często jeszcze pomyśleć o nauce języka polskiego. Dla większości osób najlepszym sposobem okazuje się uczęszczanie na zorganizowane kursy. Lekcje języka polskiego mogą odbywać się w formie indywidualnej, tzw. ‘szyte na miarę’, lub kursów grupowych, podczas których można spotkać osoby z różnych krajów świata, podzielających nie tylko pasję do nauki języka polskiego, ale i problemy życia w obcym kraju.

Nauka polskiego podczas grupowych zajęć w Szkole Języka Polskiego dla Obcokrajowców KLUB DIALOGU jest ustrukturalizowana i odbywa się w określone dni w tygodniu. Lekcje prowadzone są tak, aby studenci jak najlepiej wykorzystali ten czas. Lubimy korzystać z podręczników, ale także w pełni wierzymy w naukę przez zabawę! Korzystamy więc z takich narzędzi jak: gry planszowe, odgrywanie ról, interaktywne quizy online, audio i video, itp. Te zabawne gry to także sposób na interakcję z kolegami z klasy i oderwanie się od codziennych myśli o kłopotach w pracy, trudnych egzaminach na studiach, czy troskach o najbliższych. Można uczyć się polskiego i jednocześnie odprężyć się! Jest to szczególnie ważne dla osób, które uczą się na kursach języka polskiego dla początkujących i/lub online.

Aby wzmocnić efekty nauki języka polskiego jako obcego, ważne jest, aby poświęcić choć 5 minut dziennie na samodzielne utrwalenie nabytej podczas kursu wiedzy. To może wydawać się bardzo mało, lecz lepsze to niż nic! Bardzo pomocne okazuje się przeglądanie notatek po zajęciach, rozmowa z Polakami w rzeczywistych sytuacjach (w supermarkecie, w kawiarni lub z polskimi przyjaciółmi!), oglądanie telewizji po polsku lub filmów z polskimi napisami (to z kolei świetny sposób na ćwiczenie umiejętności czytania i rozumienia), zmiana ustawień mediów społecznościowych na język polski, słuchanie polskiego online itp. Samokształcenie usprawnia naukę języka polskiego i pozwala na zrobienie kroku milowego naprzód. Wprowadzenie nawyku ‘5 minut dziennie, codziennie’ szybko zamienia obowiązek w przyjemność, który staje się naturalną częścią codziennych czynności.

W trakcie nauki języka polskiego jako obcego studenci, często nie widząc znaczącego progresu – zniechęcają się. Jest to bardzo naturalna reakcja, którą jednak warto pokonać. Kursy grupowe języka polskiego w szkole dają motywację do kontynuacji nauki i pokonania wszelkich barier. Na lekcjach zawsze możesz wyrazić swoje obawy, a nauczyciel będzie wiedział jak efektywnie zaplanować naukę.

w Szkole Języka Polskiego dla Obcokrajowców KLUB DIALOGU podczas kursów grupowych i indywidualnych przekazujemy ważne i praktyczne umiejętności, które pomagają żyć w Polsce. Dzięki takim lekcjom łatwiej jest zamówić kawę, umówić się na wizytę u lekarza lub fryzjera, zrobić zakupy w sklepie, omówić sytuację polityczną i społeczną w kraju. Kursy grupowe są podzielone na poziomy, a lekcje indywidualne dostosowane są w pełni do potrzeb uczniów. Niezależnie od formy staramy się, aby nauka była zawsze przyjemna, a nasi uczniowie postrzegali ją jako relaks, a nie sytuację stresową.

Podjęcie decyzji o nauce języka obcego jest dokładnie takim samym procesem, jak decyzja o rozpoczęciu biegania, nauki tańca, czy jedzenia śniadania przed wyjściem z domu. Najważniejsza jest motywacja, a czas znajdzie się sam! Jeśli ten czas jest naprawdę bardzo ograniczony, można zdecydować się na naukę indywidualną z nauczycielem w domu. Co może być wygodniejsze? Istnieje również możliwość indywidualnej lub grupowej nauki języka polskiego online. W obu przypadkach nie trzeba tracić czasu na podróżowanie. Warto jednak pamiętać, że kursy języka polskiego w szkole to coś więcej niż nauka. To także okazja do poznania ludzi z całego świata znajdujących się w podobnej sytuacji. To także szansa na wymianę poglądów, doświadczeń i ciekawych dyskusji. Zajęcia grupowe, zwłaszcza w grupie zróżnicowanej kulturowo, są po prostu fantastyczne.

Największą barierą jest – zacząć, ale gdy zostanie ona pokonana postępy są nieuniknione, a polskie słowa same będą ‘cisnęły się’ na usta. Satysfakcja gwarantowana!