Wskazówki, które pomogą nowym pracownikom zdalnym w pierwszym dniu pracy

Rozpoczęciu nowej pracy towarzyszy z jednej strony ekscytacja i radość, z drugiej doza niepewności i nerwów. Dziś, gdy wiele firm pracuje zdanie, te emocje mogą być jeszcze intensywniejsze. Kiedy pracownicy wykonują swoje wszystkie obowiązki zawodowe w domu, bardzo istotne jest to, aby zadbać o odpowiedni proces wdrożenia nowych osób, tak, aby mieć pewność, że są w stanie zintegrować się z zespołem i zapoznać z procesami obowiązującymi w firmie. Poniżej kilka wskazówek, jak możesz pomóc pracownikom odnaleźć się pierwszego dnia w nowym miejscu podczas pracy zdalnej.

Zadbaj o zasoby z wyprzedzeniem
Upewnij się, że nowe osoby rozpoczynając pracę zdalną mają wszystkie zasoby, których do tego potrzebują. Jeśli zapewniasz komputer, telefon czy inne narzędzia, zadbaj o to, aby zostały wysłane z odpowiednim wyprzedzeniem. Sprawdź, czy pracownik prawidłowo zalogował się do zasobów organizacji (poczta, firmowa sieć VPN, wewnętrzne narzędzia itp.). Próba uzyskania danych do logowania w ostatniej chwili dodaje niepotrzebnego stresu. Warto zaplanować tę logistykę wcześniej. To pokazuje, że poważnie podchodzisz do współpracy.

Zapewnij wsparcie buddy’ego
Dużo prościej zapoznać się z nowym sposobem pracy, gdy ma się wsparcie bardziej doświadczonego współpracownika, który w razie potrzeby pomoże rozwiać pojawiające się wątpliwości. Dlatego warto wyznaczyć z zespołu osobę, do której nowy pracownik może zwracać się z pytaniami przez cały dzień, a także przeprowadzi go przez kluczowe procesy czy narzędzia za pomocą wideokonferencji, czatu lub innych cyfrowych rozwiązań. Mimo iż część z takich działań podejmuje też menedżer, to warto, by nowy pracownik miał kogoś do kogo może się zwrócić, a kto nie będzie jego szefem. Bez względu na to, jak bardzo dostępny i wyrozumiały jest lider, częste zadawanie pytań może być dla nowych osób problematyczne. Każdy z nas chce przecież zrobić dobre pierwsze wrażenie i pokazać, że jest się zdolnym do samodzielnego rozwiązywania problemów.

Zacznij od projektów zespołowych
Jednym z najlepszych sposobów, aby pomóc nowej osobie wejść do organizacji jest rozpoczęcie pracy od projektów zespołowych. Podczas pracy zdalnej jest to jeszcze istotniejsze. Samodzielne wykonywanie zadań gdy nie jest się zaznajomionym z firmą i procesami może być trudne. Projekty zespołowe tymczasem pozwalają nie tylko poznać bliżej kolegów i koleżanki, ale także mogą być cennym źródłem informacji na temat organizacji. Nowy pracownik może wnieść swoją wiedzę i umiejętności bez obawy, że odpowiedzialność za projekt spoczywa tylko na jego barkach. To dobra metoda na wprowadzenie go w inny sposób pracy niż ten, do którego był przyzwyczajony.

Zachęcaj do zadawania pytań
Już od pierwszego dnia niech pracownicy wiedzą, że mogą zadać każde pytanie. Praca zdalna może powodować izolację, a brak fizycznej obecności koleżanek i kolegów w pobliżu może skutecznie onieśmielać i zniechęcać do zadawania pytań. Tymczasem podczas pierwszych dni w pracy zasypywani jesteśmy mnóstwem informacji. To normalne, że wiele aspektów może wymagać doprecyzowania. Stworzenie środowiska, w którym pytania są czymś naturalnym, sprawi, że nowe osoby poczują się komfortowo i otrzymają informacje niezbędne do efektywnego wykonywania swojej pracy.

Poproś o feedback
Onboarding to jeden z najtrudniejszych aspektów wdrożenia pracownika, a gdy w całości odbywa się online może być jeszcze większym wyzwaniem. Dlatego bardzo istotne jest, aby być otwartym na zmiany i udoskonalić sposób wdrażania nowych osób. Niezależnie od tego, ile zmian wprowadziłeś, zawsze znajdzie się coś, co można poprawić. Poproś nowych pracowników o podzielenie się swoimi wrażeniami na temat onboardingu. Być może jest coś, co ich zdaniem warto dodać do procesu lub coś, z czego warto zrezygnować. To może pomóc Twojej firmie usprawnić wdrażanie nowych osób w wirtualnym świecie.

Źródło: https://blog.randstad.pl/wskazowki-ktore-pomoga-nowym-pracownikom-zdalnym-w-pierwszym-dniu-pracy