Lekarz – jak nim zostać?

By zostać lekarzem, niezbędne jest ukończenie studiów medycznych. Większość lekarzy decyduje się dodatkowo na specjalizację. Ile zatem trwa kształcenie przyszłego lekarza? Jakie są możliwości rozwoju i perspektywy pracy?

Z lekarzem spotykamy się zawsze wówczas, gdy nasze samopoczucie nie jest najlepsze. Przeziębienie, grypa, złamana noga, problemy z sercem… W zależności od dolegliwości, na jakie się skarżymy, wybieramy się do konkretnego specjalisty i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile czasu siedząca przez nami osoba musiała poświęcić na to, by móc nam udzielić pomocy. Zawód lekarza jest jednym z najbardziej odpowiedzialnych i jednocześnie wymagającym wiele pracy. Znaczenie mają również cechy charakteru mogące pomóc w wykonywaniu tego zawodu, przez niektórych uważanego przede wszystkim za misję.


Studia i praktyki przyszłego lekarza

Codzienna praca lekarza sprowadza się do diagnozowania chorób, opracowywania ścieżki leczenia i przepisywania leków. Tego, jak działa ludzkie ciało i jak leczyć choroby, przyszły lekarz dowiaduje się na studiach medycznych. Trwają one 6 lat. W tym czasie studenci odbywają zajęcia np. z anatomii, chemii czy biologii. Obok teoretycznych zajęć mających zapoznać ich z tym, jak funkcjonuje ciało człowieka, muszą przejść również praktyki i staż.

Ukończenie jednej z akademii medycznych nie zawsze jest wystarczające do tego, by móc praktykować w wybranej dziedzinie. Z tego właśnie względu znacząca część lekarzy decyduje się na dalsze kształcenie. To jest już ściśle związane z wybraną przez lekarza specjalizacją. Dzięki specjalizacji lekarz może zostać np. okulistą.

Lekarz – prestiżowy zawód nie dla każdego

Nie ma wielu zawodów, które cieszą się zaufaniem całego społeczeństwa. Zawód lekarza to nie tylko zawód publicznego zaufania, lecz także niezwykle prestiżowe zajęcie. Choć co roku uczelnie medyczne są oblegane przez potencjalnych kandydatów, to w rzeczywistości nie każdy nadaje się do tego, by zostać lekarzem. Nie można bowiem zapomnieć o cechach charakteru, jakie powinien posiadać przyszły specjalista.

Lekarz musi przede wszystkim umieć słuchać. Przeprowadzenie wywiadu, na podstawie którego możliwe jest postawienie diagnozy nie polega jednak wyłącznie na słuchaniu, lecz także zadawaniu pytań i to językiem zrozumiałym dla pacjenta. Równie istotna jest empatia i umiejętność rzetelnego poinformowania pacjenta o stanie jego zdrowia.

Nie każdy lekarz pracuje sam. Zdarza się, że skomplikowaną operację przeprowadza więcej niż jeden specjalista. Oznacza to, że lekarze muszą też odnajdywać się w pracy zespołowej.


Praca nie tylko w służbie zdrowia

Gdy zapytać o to, gdzie mogą pracować lekarze, odpowiedź wydaje się prosta – w publicznych ośrodkach zdrowia lub własnych, prywatnych gabinetach. W rzeczywistości jednak miejsc, w których mogą oni wykonywać swój zawód jest znacznie więcej. Jako przykład warto wskazać choćby uczelnie wyższe – wykładanie przedmiotów na studiach medycznych to odpowiedzialna praca, wymagająca – oczywiście poza wiedzą – również pedagogicznego podejścia do słuchaczy.

Część lekarzy ściśle współpracuje z sądami. To tzw. biegli sądowi, którzy na zlecenie sądu przygotowują opinie. Jeszcze inną ścieżką rozwoju lekarza jest nawiązanie współpracy z czasopismami medycznymi i skoncentrowanie się na pracy naukowej. Możliwości jest wiele, a to, którą z nich wybierze specjalista, zależy wyłącznie od jego umiejętności, doświadczenia i zainteresowań.

Źródło: https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracownikow/1079/lekarz-jak-nim-zostac