Jak zrobić karierę muzyczną?

Elektryzujące słowo „kariera” kojarzy się z dużymi pieniędzmi, blichtrem, prestiżem, sławą. Wszystkie te określenia pasują do zawodu muzyka – przy czym nie chodzi tu o nauczyciela tej dziedziny sztuki, ale artystę koncertującego na światowych scenach i wydającego autorskie płyty. Niestety zrobienie kariery w tej branży jest trudne, zwłaszcza jeśli zajmujesz się niezbyt popularnym rodzajem muzyki i nie masz znajomości. Nawet największy talent wymaga oszlifowania i umiejętności „sprzedania” swojej sztuki, dlatego zbyt wrażliwe czy niepewne siebie jednostki często poprzestają na przysłowiowym graniu do kotleta. Jeśli jednak masz w sobie wystarczająco dużo uporu i motywacji, mamy dla Ciebie kilka rad, jak zrobić karierę muzyczną we współczesnym świecie.

Nie zamykaj się na inne możliwości

Świetnie grasz na skrzypcach, ale bezskutecznie szukasz pracy w zespołach kameralnych? W takim razie zmień strategię – weź udział w przesłuchaniu do zespołu rockowego albo namów znajomego twórcę muzyki elektronicznej do wykorzystania brzmienia swojego instrumentu. Chodzi o to, by próbować różnych możliwości, nawet jeśli nie do końca zgadzają się z Twoimi ambicjami i marzeniami. Jeśli nie wiesz, jak zrobić karierę muzyczną, musisz robić cokolwiek związanego z tą branżą – czekając na „okazję życia”, tracisz tylko czas i marnujesz talent.

Niech usłyszą Cię w Internecie

Internet to potężne medium, za pomocą którego Twoja kariera muzyczna może nabrać realnych kształtów. Wystarczy przytoczyć przykład Justina Biebera, który dzięki serwisowi YouTube został jednym z najsłynniejszych wokalistów na świecie. Oczywiście można nie przepadać za jego twórczością, ale nie można odmówić mu jednego – w 100% wykorzystał social media do swoich celów. Dziś każdy może założyć własny kanał na YouTube czy wrzucić kawałek do iTunes. To nic nie kosztuje, a w ten sposób możesz zdobyć pierwszych fanów i zainteresowanie producenta muzycznego lub menedżera. W Internecie nie mają znaczenia wykształcenie, znajomości czy miejsce zamieszkania – teoretycznie nie ma więc żadnych przeszkód, by zrobić ogólnoświatową karierę muzyczną.

Bądź elastyczny i ciężko pracuj

Muzyka to Twoja największa pasja i nie liczy się nic poza tym? To świetnie, ale czasami musisz opuścić scenę. Samo granie czy świetny wokal nie wystarczą, musisz wyjść do ludzi, by sprzedać swoją twórczość. Jak zrobić karierę muzyczną? Na początku trzeba będzie wcielić się w różne role – nie tylko muzyka, ale również menedżera i producenta. Poszukaj sponsorów, zaproponuj współpracę bardziej doświadczonym artystom, inwestuj w sprzęt. Według znanego powiedzenia sukces to zaledwie 10% talentu i 90% pracy – tak więc masz jeszcze sporo do zrobienia.

Szukaj angażu w radiu i telewizji

Choć Internet potrafi wypromować nawet przypadkowego Kowalskiego, to telewizja trafia do największej liczby odbiorców i właśnie do XI muzy powinieneś skierować swe kroki. Jak zrobić karierę muzyczną przez telewizję? Możesz zgłosić się do popularnego talent show – wprawdzie nawet udany występ nie zagwarantuje Ci pracy czy sławy, ale być może zostaniesz zauważony przez wpływowych ludzi z branży.  Ale to nie jedyna możliwość. Muzyków poszukują również producenci reklam i programów telewizyjnych, niemniej w tym przypadku przydają się znajomości w mediach. Swoją twórczość możesz sprzedawać również za pośrednictwem radia. Na początku możesz zostać producentem dżingli, ale kto wie, być może macierzysta stacja pomoże Ci wypromować bardziej ambitne kawałki.

Zbuduj stabilną markę

Niestety współczesny artysta nie może żyć jedynie w świecie pasji. Jeśli chcesz zaistnieć na scenie albo sprzedawać setki tysięcy płyt, musisz zrobić przyspieszony kurs marketingu i PR. Na początku zawrzyj nowe znajomości i odśwież stare kontakty – a nuż okaże się, że znajomy znajomego pracuje w branży i może załatwić Ci ciekawy angaż.

Jeśli chcesz zaistnieć, nie możesz być człowiekiem „znikąd”, dlatego popracuj nad swoim wizerunkiem w sieci. Załóż własną stronę internetową, zarejestruj swój profil na portalach zawodowo-biznesowych, pisz artykuły dla serwisów muzycznych, dyskutuj z innymi muzykami. Jeśli chcesz zrobić karierę muzyczną, musisz również udzielać się w realu. Załóż zespół (choćby „garażowy”), występuj gdziekolwiek i utrzymuj relacje z publicznością. Musisz od początku budować silną markę, dlatego stwórz charyzmatyczny image i starannie dobieraj współpracowników. I nade wszystko – wystrzegaj się plagiatów, miernego repertuaru i lekceważącego podejścia do słuchaczy.

Źródło: http://www.karierait.pl/jak-zrobic-kariere-muzyczna/