Jak zapytać o pracę w mailu i osobiście?

Nie wiesz, czy wypada pytać o pracę, jeśli pracodawca nie zamieścił żadnego ogłoszenia o rekrutacji nowych pracowników? Cóż, odpowiedź jest prosta – jak najbardziej! Nawet jeśli teraz nie dostaniesz żadnej posady, Twoje dane będą znane pracodawcy i być może ten zgłosi się do Ciebie za jakiś czas. Weź również pod uwagę, że niektóre firmy nie publikują ogłoszeń, ale poszukują nowych pracowników przez pocztę pantoflową. Może się również zdarzyć, że Twoje CV spodoba się pracodawcy na tyle, że zostaniesz zatrudniony pomimo braku wakatu w firmie. No dobrze, ale w takim razie jak zapytać o pracę, aby otrzymać upragnioną posadę?

Wysłanie zapytania o pracę przez e-mail
Obecnie zdecydowana większość firm prowadzi rekrutację przez Internet – to wygodny sposób na odsianie przypadkowych kandydatów i osób, które nie do końca spełniają wymagania pracodawcy. Jednak w poszukiwaniu pracy nie musisz ograniczać się wyłącznie do stron z ogłoszeniami. Ciekawą posadę możesz znaleźć również po dołączeniu do grup tematycznych na portalach społecznościowych. Pamiętaj też, że duże firmy zamieszczają wiadomości o rekrutacji na swoich stronach internetowych, więc ofert możesz szukać też bezpośrednio u źródła.

No dobrze, ale jak zapytać o pracę, kiedy nigdzie nie możesz znaleźć aktualnego ogłoszenia? W tej sytuacji musisz najpierw zrobić listę interesujących Cię pracodawców wraz z adresami poczty elektronicznej. Następnie dla każdego zredaguj krótki e-mail, w którym zapytasz o możliwość pracy na konkretnym stanowisku (wymień posady, które Cię interesują). Zapytanie o pracę sformułuj językiem formalnym, z użyciem form grzecznościowych i dużych liter w wyrazach Pan/Pani/Państwo. Wiadomość zaadresuj bezpośrednio do dyrektora firmy, a w tytule wiadomości wpisz: „Zapytanie o wolne stanowisko pracy” lub „Zapytanie o pracę” lub „Zapytanie o planowaną rekrutację” (bez ogłoszenia nie masz numeru referencyjnego). Nie zapomnij o dopisaniu swoich danych kontaktowych na końcu wiadomości.

Wiele osób ma problem z tym, jak zapytać o pracę bez posiłkowania się ogłoszeniem, w którym pracodawca podaje konkretne kwalifikacje kandydata. W tej sytuacji możesz poszukać w Internecie oferty pracy na podobne stanowisko (niekoniecznie w tej firmie czy na Twoim terenie) i na tej podstawie określić, czym chcesz się zajmować i jakie spełniasz wymagania. Warto również zajrzeć na stronę internetową pracodawcy – być może dowiesz się czegoś więcej o polityce firmy i pracujących w niej osobach.

Co ważne – mail z zapytaniem o pracę powinien być krótki, dlatego opowiedz o sobie w liście motywacyjnym, który dodasz w załączniku Oczywiście nie zapomnij również o dołączeniu CV. Nigdy nie wysyłaj „suchego” maila, w którym zaznaczysz, że dokumenty aplikacyjne prześlesz na żądanie lub po wyrażeniu takiej chęci przez pracodawcę. W ten sposób jedynie marnujesz czas odbiorcy maila i odbierasz sobie szansę na zatrudnienie.

Pytanie o pracę bezpośrednio w siedzibie firmy
Mimo rozpowszechnienia rekrutacji internetowych, nadal wiele osób szukających pracy preferuje kontakt osobisty. Wierzą, że w ten sposób zrobią większe wrażenie, a pracodawca zapamięta ich lepiej niż po przeczytaniu e-maila. Co więcej, niewielkie firmy lokalne chętnie „kolekcjonują” CV i w razie wystąpienia nieoczekiwanego wakatu, kontaktują się z potencjalnymi kandydatami. Ale jak zapytać o pracę osobiście?

Na początku poświęć chwilę na zrobienie bazy interesujących Cię miejsc pracy wraz z numerami telefonów i adresami siedzib lub oddziałów firmy. Następnie wyznacz sobie najbardziej optymalną trasę – tak, aby stracić jak najmniej czasu na dojazd do kolejnych punktów na mapie. Z pytaniem o pracę najlepiej zwrócić się prosto do kierownictwa firmy lub placówki. Weź pod uwagę, że pracownicy mogą odprawić Cię z kwitkiem z obawy o własną posadę (zwłaszcza jeśli masz wyższe kwalifikacje).

Zapytanie o pracę warto okrasić najważniejszymi informacjami o sobie, takimi jak: wykształcenie, doświadczenie zawodowe, plany na dalszą karierę, mocne strony. W miarę możliwości sprecyzuj, na jakie stanowisko chcesz aplikować – w ten sposób dasz do zrozumienia, że zależy Ci na posadzie w tej właśnie firmie, a nie jakiejkolwiek pracy. Na koniec zapytaj, czy możesz zostawić CV i list motywacyjny – oczywiście dokumenty powinny być zredagowane indywidualnie na potrzeby konkretnego pracodawcy. Aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy, napisz pisma na komputerze, a następnie umieść je w foliowej koszulce i papierowej teczce – taki komplet przygotuj dla każdej firmy, którą zmierzasz odwiedzić.

Jeśli chcesz osobiście zapytać o pracę, pamiętaj o nienagannym wizerunku – schludna garderoba i zadbany wygląd to podstawa przy bezpośrednim kontakcie z pracodawcą.

Źródło: http://www.karierait.pl/jak-zapytac-o-prace-w-mailu-i-osobiscie/